KORONAVIRUS: Počty nově nakažených rostou, v sociálních službách zavádí ministerstvo zdravotnictví povinné testování

Zdroj: Pixabay

Česko – S počátkem nového školního roku bylo samozřejmě třeba očekávat, že koronavirová epidemie začne postupně sílit – a přesně tomuto odpovídají i stávající data, dle nichž je např. včerejší přírůstek nově nakažených nejvyšší od poloviny července. Není tedy divu, že kvůli monitoringu situace již ministerstvo zdravotnictví vydalo nařízení, dle nějž se klienti i zaměstnanci v sociálních službách musí pravidelně testovat. Zároveň budou zahájeny také studie zaměřené na monitoring protilátek a vliv jejich hladiny na potenciální nákazu koronavirem.

Epidemická situace

Včera testy v Česku prokázaly 306 nových případů nákazy koronavirem, což je o 95 více než ve čtvrtek před týdnem. Nutné je však také říci, že s narůstajícím počtem nově nakažených rostou také počty provedených testů, kterých bylo jen ve čtvrtek provedeno téměř sto tisíc. Epidemická situace se pak promítá také v hodnotě reprodukčního čísla R, které již stouplo na 1,12. Ačkoliv v posledních dnech nejvyšší výskyt nákazy v přepočtu na sto tisíc obyvatel vykazovala Praha, aktuálně je dle dat Státního zdravotního ústavu nejhorší situace v Karlovarském kraji, kde je týdenní incidence 27/100 tis. (zatímco v Praze je to 25/100 tis.).

Odborníci přitom přiznávají, že epidemie v následujících týdnech – s návratem do škol a do zaměstnání po dovolených – poroste. Dle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové by ale epidemie ve své síle měla dosáhnout maximálně ke třem čtvrtinám loňské intenzity. „Lze očekávat, že v podzimních měsících dojde ke zhoršení epidemiologické situace, proto jsme připravili strategie na podzimní vlnu. Odhadujeme, že by měla být asi na 70 procentech té loňské,“ upřesnila. Žádná z těchto strategií – a to ani ta, která počítá s nejvíce rizikovými scénáři – však nepracuje s plošnými lockdowny, uzavíráním služeb, obchodů či škol.

Opatření v zařízeních sociálních služeb

I vzhledem k tomu, že nejvíce ohroženou skupinou obyvatel jsou senioři a lidé s narušenou imunitou, rozhodlo ministerstvo zdravotnictví, že od 1. září bude nutné provádět průběžné screeningové testy v zařízeních sociálních služeb. Testovat se budou muset všichni klienti i zaměstnanci, kteří nejsou očkováni, v souladu s nařízením pak bude interval testování 1x za sedm dní. Někteří zřizovatelé se své zaměstnance snaží k očkování motivovat např. dvěma dny dovolené navíc. V některých zemích přitom již přistoupili k povinnému očkování zdravotníků – což ale většinou vedlo k masovým protestům. V Řecku navíc v této souvislosti bylo z práce vyloučeno na 6 000 lidí pracujících ve zdravotnictví, kteří zatím očkovaní nejsou.

Význam protilátek

Počínaje příštím týdnem zároveň začne Státní zdravotní ústav provádět v domovech seniorů testy zaměřující se na hladinu protilátek v krvi – výsledky by měly být využity pro plánování přeočkování. Ministerstvo zdravotnictví zároveň zahájí studii, do níž se budou moci zapojit dobrovolníci – cílem bude právě ověření hladiny protilátek a buněčné imunity, vedle toho se chce resort zdravotnictví zaměřit i na to, nakolik právě protilátky mohou chránit před nákazou koronavirem. Tyto studie by pak měly údajně přispět k tomu, aby bylo možné zaujmout jasné stanovisko k uznávání určité hladiny protilátek jako dalšího způsobu, jak prokázat bezinfekčnost. „Je to velmi příkladný čin, že se tady objevil někdo, kdo se do protilátkové studie pustí. Dlouhodobě kritizuji, že jsme od počátku pandemie ignorovali význam specifických protilátek proti SARS-CoV-2,“ shrnul svůj postoj ředitel Biologického ústavu AV ČR, Libor Grubhoffer.