Památky, gastronomie i pieta za oběti pandemie. To budou letošní Dny evropského dědictví v Olomouci

fotografie fotoSchulz

OLOMOUC – Dny evropského dědictví se staly již tradiční součástí zářijového kulturního programu nejen v Olomouci. V loňském, covidem poznamenaném roce, byly jedinou velkou akcí, která se pod taktovkou města v centru konala, a ani letos o ně Olomoučané a návštěvníci krajského města nepřijdou.

Dny evropského dědictví v Olomouci potrvají od 6. do 12. září a opět nabídnou velice bohatý program. Vybírat budete moci z koncertů, výstav, komentovaných prohlídek města či téměř sedmdesátky zpřístupněných památek. Open air představení Moravského divadla Olomouc, které bývá vrcholem celého programu, bude mít tentokrát kromě významného kulturního také bohužel pietní rozměr – v rámci působivého audiovizuálního představení Sloup světla uctí památku obětí koronavirové pandemie v Olomouckém kraji.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Street Art Festival

Ačkoli převážná část programu je naplánovaná až na příští víkend, už od začátku týdne bude možné si užít některé body z doprovodného programu – koncerty v Letním kině, tematické komentované prohlídky a procházky městem nebo Street Art Festival. „Street Art je v Olomouci v poslední době poměrně živé téma a já jsem velmi ráda, že město díky umění v ulicích stále ožívá. Letos v rámci Dnů evropského dědictví dokonce uvidíme vznik jednoho takového díla doslova v přímém přenosu. Na budově Moravského divadla budeme moci hned od pondělí pozorovat italského umělce Ozma, který přímo před zraky kolemjdoucích bude vytvářet nový mural s divadelní tematikou,“ těší se náměstkyně olomouckého primátora Markéta Záleská. Velkoformátovým malbám, které v Olomouci během několika posledních let vznikly v rámci Street Art Festivalu, se věnuje také unikátní komentovaná prohlídka, kterou její organizátoři během Dnů evropského dědictví nabídnou pro registrované zájemce výjimečně zcela zdarma.

Prohlídky města

Koneckonců, tematických prohlídek města si budete moci užít hned několik. Můžete si vybrat z prohlídek věnovaných domovním znamením, často nespravedlivě opomíjeným pozoruhodnostem, olomouckým puškařům a střelcům nebo zhlédnete na noční město z výšky radniční věže. „Procházek městem s konkrétní tematikou jsme připravili hned patnáct, takže věřím, že si svůj bod zájmu může najít opravdu každý, od milovníků tramvají či olomouckých parků až po cyklisty nebo historické nadšence,“ říká vedoucí oddělení kultury olomouckého magistrátu Radim Schubert.

Program pro děti

Letošní hlavní i doprovodný víkendový program je opět velmi nabitý a je připraveno mnoho pro dospělé i děti. Budete-li městem putovat se svými ratolestmi, určitě si nenechte ujít například Pohádkový svět Divadla Tramtarie, které v sobotu 11. září na Horním náměstí u Caesara přivítá děti ve svých výtvarných dílničkách, žonglovacím workshopu a samozřejmě u několika oblíbených pohádek. Program pro děti i jejich rodiče nabídne v pátek i v sobotu akce Oživ centrum III na Horním náměstí. Festival plný designu, jídla a zábavy bude dokonce do své gastrozóny lákat i na novou olomouckou gastronomickou hvězdu, Romana Pauluse.

A kdo by raději vyrazil do přírody než za kulturou a historií, může zamířit na Ekologické dny Olomouc na dětmi velmi oblíbeném Sluňákově, které se tentokrát výjimečně konají ve stejném termínu jako Dny evropského dědictví.

Odhalení sochy u Vily Primavesi

Vrátíme-li se ale ze Sluňákova zpět do centra města, uskuteční se zde ještě několik významných akcí v rámci oslav Dnů evropského. „V sobotu 11. září v 10 hodin odhalíme kopii sochy ponocného, která původně stávala ve výklenku na severní straně Vily Primavesi. Zhotovil ji moravský řezbář Petr Steffan podle originální sochy Antona Hanaka. Ta je nyní v Muzeu umění. Ke slavnostnímu odhalení nám zahraje Moravská filharmonie Olomouc,“ zve k nejznámější secesní vile v Olomouci náměstkyně Markéta Záleská.

Středověká kuchyně

Výše už jsme zmínili i gastronomické zážitky, které letošní Dny evropského dědictví nabízejí. Milovníky netradičních jídel proto možná naláká i historické odpoledne na Václavském náměstí věnované olomouckým Přemyslovcům, kde se v neděli 12. září budou moci seznámit nejen s dobovými kostýmy, zbraněmi a řemesly, ale také se středověkou kuchyní, kterou budou moci samozřejmě i ochutnat. „Nedělní odpoledne s Přemyslovci zakončí večerní divadelní představení o Václavu III. – O historii jedné královraždy. Inscenací si připomínáme 715. výročí, které letos uplyne od jeho smrti. Večer bude také krásně nasvícená katedrála sv. Václava, jejíž kryptu pak zájemci budou moci navštívit společně s průvodcem při komentované prohlídce,“ dodává náměstkyně.

Otevřené památky

A nebyly by to tradiční Dny evropského dědictví, kdyby chyběly Otevřené památky, bod programu, na který se mnozí Olomoučané každoročně těší. „Letos zpřístupňujeme téměř sedmdesát olomouckých památek, institucí a zajímavých objektů, které běžně bývají návštěvníkům uzavřeny, nebo, pokud bývají přístupné, nenabízejí tak zajímavý doprovodný program jako teď v rámci Dnů evropského dědictví. Vyzdvihnout bych určitě chtěl Jihoslovanské mauzoleum, které od rekonstrukce otvíráme návštěvníkům teprve podruhé, kostel Panny Marie Pomocné na Nové ulici, který dokonce budou moci lidé navštívit úplně poprvé, nebo velmi zajímavé místo Parní čerpací stanice ve Chválkovicích, která skrývá unikátní parní stroj,“ zve na Otevřené památky Radim Schubert. Za návštěvu bude určitě stát i noční palmový skleník ve Smetanových sadech nebo radniční věž, která nabízí překrásné pohledy na město, zvláště po setmění.

Podrobný program letošních Dnů evropského dědictví najdete ZDE.