Tlupa dželad ve zlínské zoo se rozrostla o dvě mláďata

Foto: archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Chovatelé ve zlínské zoo mohou být právem hrdí. Díky jejich péči se i v letošním roce rozrostla tlupa dželad o dvě mláďata. A jak se zdá, obě maminky se o ně starají přímo ukázkově.

První mládě se v polovině července narodilo samici Asmeře, druhé pak 1. září samici Mii. Obě malé dželady zdárně prospívají. „Samice Asmera je zkušená matka. Je to její v pořadí již čtvrté mládě, velmi pěkně se o něj stará. Mládě, u kterého prozatím ještě neznáme pohlaví, zatím stále většinu času tráví v bezpečí máminy náruče, je také zcela ještě závislé na mateřském mléce. Sem tam se však už osmělí a dovádí v blízkosti samice, která jej už také „vozí“ na svých zádech. Samice Mia, která je naším prvním odchovaným mládětem, pečuje o své první mládě. Podle všech pozorování chovatelů i ona je velmi pečlivá a starostlivá. Mládě její náruč vůbec neopouští,“ přiblížil oba letošní přírůstky zoolog Václav Štraub.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

V České republice jsou mláďata dželad k vidění pouze v Lešné

Dželady se poprvé ve zlínské zoo objevily již v roce 2010, jednalo se o samčí skupinu z francouzské Zoo Lisieux. Každá zoo, která má zájem o chov dželad, by totiž měla vybudovat dvě zařízení – jedno pro samčí skupinu, druhé pro chovnou skupinu. „Koordinátorem chovu dželad byla nejprve poskytnuta samčí skupina a my tak mohli získávat zkušenosti s jejich chovem. Teprve poté lze usilovat o vytvoření chovné tlupy tvořené jedním dominantním samcem a různým počtem samic,“ vysvětlil Václav Štraub.

V roce 2013 se podařilo získat 4 samice ze Zoo Stuttgart a samce Jaspera z maďarské Zoo Veszprem. První mládě přišlo na svět v roce 2014. Do skupinky se přidal ještě samec Charlie, který do Zlína přicestoval vloni z francouzské zoo Le Pal. „Po dohodě s koordinátorem chovu jsme změnili vůdčího samce, abychom si mohli v chovné skupině ponechat mladé dospívající samice, potomky původního samce Jaspera,“ podotkl Václav Štraub.

Do dnešního dne se v zahradě podařilo odchovat již 10 mláďat. Zoo Zlín je stále jedinou českou zoo, ve které návštěvníci mohou obdivovat mláďata dželad.

Foto: archiv Zoo Zlín

Zahlédnout je jde nejlépe z vyhlídky v horní části výběhu

Domovinou dželad jsou travnaté náhorní plošiny v severní a střední části Etiopské vysočiny. Nikde jinde na světě nežijí. Počet volně žijících dželad se nyní odhaduje na 50 až 60 tisíc. Největší hrozbu pro ně představuje ztráta původních lokalit a lov pro kůži a hřívu samců. Právě dlouhá hříva je výsadní chloubou samců, může dosahovat až k zemi. U samic ji nenajdeme. Pro dželady je také typická nápadná červená lysina na prsou, která slouží ke komunikaci mezi členy tlupy.

Jsou to výluční vegetariáni, v jejichž potravě je zastoupena prakticky jen tráva. Proto i ve zlínské zoo mají k dispozici rozlehlý travnatý výběh. Návštěvníci tak mají ideální šanci pozorovat dželady při jejich typické denní činnosti. Pomalu procházejí výběhem a s neuvěřitelnou šikovností celé hodiny trhají trávu. Vždy ji pečlivě zkontrolují a pak podávají přímo do úst.

Nejlepším místem pro pozorování je vyhlídka v horní části výběhu. Dželady jsou totiž jedny z mála primátů, které tráví téměř veškerý čas na zemi. Na stromy lezou jen výjimečně.

Foto: archiv Zoo Zlín