Panna tonnerrská – rytíř d´Éon si před padesátkou zkrátka změnil pohlaví

Le Chevalier d´Éon. Zdroj: www.commons.wikimedia.org

Diplomat, špion, důstojník a šermíř Le Chevalier d´Éon si vybudoval v předrevoluční Francii skvělou kariéru. A potom, ve věku 48 let, náhle prohlásil, že je ženou. Zbytek svého dlouhého života prožil jako rytířka.

Začátek kariéry

I kdyby si Charles d´Éon de Beaumont nezměnil pohlaví, jeho osudy by tak jako tak budily pozornost. Jeho život byl totiž plný skandálů, vysoké politiky i nebezpečí. Hotový příběh pro román.

Narodil se roku 1728 v burgundském městě Tonnerre a jeho matka měla šlechtické předky. Později prohlašoval, že se narodil jako děvče, ale rodiče jej oblékali jako chlapce kvůli nároku na dědictví – to mohlo připadnout jen mužskému potomkovi. Ve škole se učil mimořádně dobře a svá studia ukončil v Paříži absolutoriem práv. Začal pracovat ve vládním berním úřadu a také jako královský knižní cenzor.

Samé úspěchy

Roku 1756 se nechal naverbovat osobní tajnou službou Ludvíka XV. Le Secret du Roi. A tu začala vycházet jeho hvězda. Byl vyslán do Sankt Petěrburgu, aby odradil ruskou carevnu Alžbětu od spojenectví s Británií. On sám později tvrdil, že se k ní vetřel jako žena, to ale není vůbec jisté. Každopádně se mu podařilo carevnu přesvědčit, aby raději uzavřela spojenectví s Francií a Rakouskem. Triumfoval.

Brzy nato byl vyslán opět do Ruska, ale v roce 1761 požádal o povolení účastnit se bojů Sedmileté války. Stal se kapitánem u dragounského regimentu a vynikajícím šermířem. Tehdy však byla již válka pomalu u konce a roku 1762 byl vyslán do Londýna, aby pomáhal při mírových jednáních, které pak vyústily v ratifikaci Pařížského míru. Sehrál tam zřejmě významnou úlohu, neboť byl za to povýšen do rytířského stavu a stal se chevalierem.

Nacházel se na vrcholu své kariéry a vedl okázalý život – samé bály a hostiny. Přitom ale stále působil jako agent královy tajné služby s posláním sbírat informace pro oblíbený plán Ludvíka XV. – invazi do Anglie.

Soudní spor

Pak se ale začal stahovat mračna. Velmi jej rozzlobilo jmenování hraběte de Guerchy novým francouzským velvyslancem v Británii, protože to znamenalo konec jeho působení ve funkci mimořádného vyslance. Z Londýna odmítal odejít. Ludvík XV. žádal jeho vypovězení ze země, ale britská vláda nevyhověla. S de Guerchym měl Charles neustálé spory a celá záležitost se dostala před soud. Britská porota rozhodla ve prospěch našeho hrdiny a de Guerchy byl potupně odvolán do Francie.

Najednou ženou

Francouzský trůn se obával, že je d´Éon připraven zveřejnit i vysoce kompromitující dopisy od francouzského krále, a tak si tedy Ludvík XV. raději koupil jeho mlčení – nechal mu vyměřit roční penzi 12 tisíc livrů, což byla slušná částka.

Kolem roku 1770 se objevily zvěsti, že je Charles ženou. V londýnských kavárnách se uzavíraly sázky na jeho skutečné pohlaví a on sám se odmítal jakkoliv vyjádřit.

Návrat domů

Rok 1774 znamenal obrat v jeho životě. Zemřel totiž francouzský král a Ludvík XVI. sice souhlasil, že mu penzi ponechá, byl však odhodlán dostat jeho i kompromitující materiály zpět do Francie. Vyjednávání skončilo tak, že mu bude ponechána penze, ale vrátí se do Francie a bude žít v rodném Tonnerre jako žena.

Roku 1777 se tedy vrátil domů, avšak roku 1785 získal povolení vrátit se do Londýna, prý proto, aby vyrovnal dluhy. Využil této příležitosti k útěku. Když v roce 1789 vypukla Velká francouzská revoluce, přišel o penzi a ovšem s tím také o povinnost oblékat se jako žena. Přesto toho nevyužil a i v Anglii se oblékal do ženských šatů. Stál si zkrátka na svém.

Konec života dobrodruha

Roku 1804 se kvůli dluhům dostal do vězení a svého propuštění dosáhl za pomoci zálohy na svůj životopis, pro který vymyslel název Panna tonnerrská. Knihu ale nikdy nenapsal a dožil své dny v chudobě. V roce 1810 zemřel v Londýně ve věku 81 let. Při ohledání mrtvoly konečně vyšla najevo pravda o jeho pohlaví – byl mužem.

Musel mít však nějaký vnitřní motiv, důvod pro tak radikální změnu identity. Nebo ne? Pokud jej měl, rozhodl se o něm nikdy nepromluvit.