Postcovidovou ambulanci ve zlínské nemocnici plní hlavně čtyřicátníci

Foto: KNTB

ZLÍN – Kašel, bolesti na hrudníku, zadýchávání či třeba vysoký krevní tlak. To jsou příklady zdravotních potíží, s nimiž se potýkají někteří lidé po prodělaném onemocnění covid-19. Pacientům trpícím takzvaným postcovidovým syndromem poskytuje od jara specializovanou péči nová ambulance ve zlínské nemocnici.

Většina pacientů s přetrvávajícími obtížemi po covidu se léčí u svého praktického lékaře, někteří však vyžadují odbornou pneumologickou péči. Jde hlavně o ty, kteří mají potíže s dýcháním ještě řadu týdnů po vyléčení. Pokud tyto stavy trvají tři měsíce, hovoří odborníci o takzvaném postakutním covidu, pokud ještě déle, jde o postcovidový syndrom.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Škála problémů vyvolaných covidem je široká

V postcovidové ambulanci zlínské nemocnice podstoupí pacienti rentgenové vyšetření, které odhalí případné změny na plících, poté následuje kompletní funkční vyšetření. „Zjišťujeme případné zúžení v průduškách, snížení vitální plicní kapacity, snížení takzvané plicní difuze po zánětu plic. Ověřujeme také funkci plic z hlediska dostatečného okysličování, měříme tedy saturaci kyslíku v klidu a po námaze. Dle zjištěných problémů pacienty cíleně léčíme protizánětlivými léky nebo léky na rozšíření průdušek,“ popisuje běžnou praxi zástupkyně primáře plicního oddělení Alena Zimulová.

Vyšetření někdy odhalí problémy, které nesouvisí s plícemi a jejich funkcí, pacienti tak musí vyhledat pomoc u jiných spacialistů. Patří mezi ně třeba psychologové, protože těžký průběh covidu může zapříčinit výpadky paměti. Lidé však trpí svalovou atrofií, srdeční arytmií, cukrovkou, žaludečními či zažívacími potížemi. „Škála problémů vyvolaných covidem je opravdu široká. Setkáváme se i se stomatologickými problémy, zhoršením zraku, dost lidí má problémy s vypadáváním vlasů,“ upozornila Alena Zimulová.

V ambulanci se léčí senioři, ale i náctiletí

Postcovidovou ambulanci nejčastěji navštěvují čtyřicátníci, zdejší doktoři však léčí i patnáctileté pacienty nebo seniory. Při odborné péči potíže způsobené koronavirem do půl roku zmizí nebo se zásadně zmírní.

V dobách největšího náporu přijímala až pět pacientů denně. „Dnes je situace klidnější, s důsledky prodělaného onemocnění způsobeného novým typem koronaviru se ale setkáváme pořád. Některé pacienty máme v péči dlouhodobě,“ konstatovala Alena Zimulová.