Olomoucká zoo se pochlubila měsíc starým přírůstkem. Poznáte, o které zvíře se jedná?

OLOMOUC – Dnes je jí přesně měsíc a už pobíhá po výběhu v Zoo Olomouc na Svatém Kopečku. Možná to na první pohled není patrné, ale jedná se o surikatu. Samička jednoho z nejdéle chovaných druhů v této zahradě se narodila přesně 7. srpna a rodina ji odchovává ve venkovních norách.

V africkém pavilónu Kalahari v olomoucké zoo můžete v těchto dnech spatřit pobíhat nový přírůstek do rodiny surikat. Samička se narodila přesně 7. srpna, rodina jí odchovává ve venkovních norách a při troše štěstí ji nyní už můžete spatřit s ostatními surikatami. „Rodina ji odchovává ve venkovních norách, a proto jsme rádi, že si malá surikata poradila i s deštivým chladným obdobím na konci srpna,“ popisuje zooložka Libuše Veselá.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Olomoucká zoo chová surikaty od 70. let 20. století. První surikaty přišly ze Zoo Bratislava a spolu s nimi ulomená kachlička, na které bylo napsáno, jak se to zvíře jmenuje – HRABAČKA SURIKATA, protože to tehdy zdaleka každý nevěděl. Vzhledem k tomu, že se jedná o jeden z nejdéle chovaných druhů, který se v olomoucké zoo rozmnožoval v dobách, kdy o odchovaných mláďatech byla vedena nedokonalá evidence, je v tuto chvíli těžko říct, kolik jich olomoučtí chovatelé úspěšně odchovali, dalo by se odhadnout, že počet by se mohl pohybovat kolem stovky. V roce 2018 se nestačily divit. Jejich bydlení nedoznalo změn, ale velkého stěhování. A to hned do vily v podobě nově vzniklého pavilonu Kalahari. Tam mají pro sebe jak venkovní výběh, tak vnitřní prostory plné všeho, co je těší, včetně pověstného baobabu.

Zajímavosti

Dominantní samice po porodu mláďat brzy opět zabřezne, proto se o její dřívější mláďata musí starat ostatní členové kolonie. První čtyři týdny žijí mláďata v noře a živí se mateřským mlékem, které však nemusí být jen od jejich matky, ale i od jiné samičky ze skupiny, které se mléko tvoří. Nedlouho po tom, co mláďata vyjdou poprvé z nory, jdou se skupinou na první lov. Ve věku 2-3 měsíců jsou samostatná. Kolem 1 roku dospívají. Surikatí jídelníček tvoří i jedovatí hadi, pavouci a štíři, neboť surikaty si s jejich jedem dokáží poradit a jsou vůči němu imunní. Rády konzumují i plody takzvaného pouštního melounu, které se trochu podobají našim okurkám. Tyto plody jim pokrývají potřebu vody, které je v poušti Kalahari po většinu roku katastrofální nedostatek.