Olomoučtí zastupitelé schválili zvýšení daně z nemovitosti

OLOMOUC – Po dlouhém jednání Zastupitelstvo města Olomouce včera v podvečer přijalo návrh zvýšení sazby daně z nemovitosti. Město se zavázalo investovat nově získané finance zcela transparentně. Získané finance chce investovat na udržování infrastruktury a snižovat míru zadlužení. Současně bude dál provádět razantní úsporná opatření.

„Zastupitelstvo se usneslo na zvýšení místního koeficientu daně z nemovitosti na hodnotu dva, což v praxi znamená dvojnásobnou výši daně. Tato změna přinese do rozpočtu částku asi 87 milionů korun,“ uvedl ekonomický náměstek olomouckého primátora Otakar Š. Bačák. Zastupitelstvo rovněž přijalo usnesení, které určuje, jak bude s touto nově získanou částkou naloženo. „Zavázali jsme se, že jednatřicet milionů korun z této částky bude použito na snížení míry úvěrové zátěže z minulých let a zbytek město použije na opravy a rekonstrukce škol, vodohospodářské a dopravní infrastruktury,“ upřesnil náměstek Bačák.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Vedení města argumentovalo při předložení návrhu tím, že rozpočtu města už od roku 2010 každoročně chybí přibližně sto třicet milionů korun kvůli tehdejší změně zákona o rozpočtovém určení daní. Navíc město zasáhl propad příjmů kvůli daňovému balíčku a v posledním roce i dopad pandemie a s ní spojených výdajů. S argumenty o omezených příjmech města souhlasila i část opozice, která pak návrh podpořila. Svou podporu ovšem podmínila i tím, že vybrané prostředky budou přesunuty do rezervy a z ní budou uvolňovány na výše uvedené konkrétní výdaje.

Podle deník.cz bylo v pokladech pro zastupitele zmíněno doporučení ministryně financí Aleny Schillerové (ANO). Města, která potřebují posílit příjmy rozpočtu, mají podle ministryně zvýšit daň z nemovitosti. Pro návrh hlasovalo pětadvacet zastupitelů, sedmnáct se zdrželo a tři byli z jednání omluveni.