Taxikářky si přepadení vymyslely

ilustrační foto

PROSTĚJOV – Dva násilné trestné činy a dvě mystifikace policistů. Tak skončilo vyšetřování orgánů kriminální policie ve věci velmi závažné trestné činnosti, při které mělo docházet k násilí za účelem získání finanční hotovosti. Z mužů zákona si rádoby poškození jednoduše vystřelily.

Dvě ženy v průběhu deseti dní oznámily napadení. Jak se později ukázalo, obě si ho z důvodu aktuální finanční situace vymyslely a veškerá policejní práce, která s tím souvisela, byla zcela zbytečná.

„Shodou okolností je podobnost obou případů zcela náhodná. Olomoucké taxikářky, každá od jiné společnosti, vezli jednoho a toho samého zákazníka a obě si přepadení vymyslely z důvodu, že je obalamutil a obral o peníze,“ sdělila tisková mluvčí policie Miluše Zajícová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

První údajné loupežné přepadení taxikářky, která vezla 28letého muže z Olomouce do Prostějova, se stalo v pátek 20. srpna. „Muž nastoupil do taxíku u hlavního vlakového nádraží a nechal se dovést do Prostějova. Vystoupil a požádal ženu o 2 000 Kč, které údajně potřeboval pro kamaráda s tím, že jí je vrátí a navíc by si mohla přilepšit a mít z toho nějaký zisk. Taxikářka mu, bez jakýchkoli výhružek z jeho strany, peníze dobrovolně půjčila. Po nějaké době se muž vrátil s tím, že kšeft se nekoná a žádné peníze, ani ty, které mu půjčila, pro ni nemá. Vzhledem k tomu, že se jednalo o peníze z tržby, které musela předat na firmě provozující taxi službu a neměla žádnou jinou hotovost, tak si loupežné přepadení vymyslela a zavolala policii. Policistům vylíčila smyšlený příběh, ve kterém ji měl tento zákazník ohrožovat nožem a jeho údajní kumpáni ji měli obrat o veškerou hotovost,“ popisuje mluvčí.

Druhé přepadení mělo o deset dní později obdobný scénář. „Na stejném místě naložila muže do taxíku jiná taxikářka. Tentokrát chtěl odvést do Vrbátek. Stejně jako v prvním případě, byl velmi mluvný a mladé ženě řekl, že má rozjetý kšeft a zda by se na něm nechtěla finančně podílet a vydělat si nějaké peníze. Taxikářka se nechala do jeho hry zatáhnout a z tržby mu dala 1 100 Kč plus 300 Kč, které jí dal za cestu. V průběhu cesty muž změnil cílovou stanici a místo do Vrbátek jeli do Prostějova. Na Husově náměstí vystoupil a odešel. Po pár minutách k autu přišla žena, která taxikářce řekla, aby jela ke kostelu do Vrbátek. V ten okamžik jí svitlo, že byla s největší pravděpodobností obelhána. Nicméně do Vrbátek odjela, kdyby tam na ni náhodou muž čekal a chtěl jí peníze dát. Ale dle správného předpokladu se nic takového nekonalo a do zmíněné obce jela zbytečně. Protože o peníze přišla, tak si stejně, jako její předchůdkyně vymyslela loupežné přepadení a oznámila ho na policii,“ popisuje naivitu Zajícová.

Vzhledem k tomu, že ženy předaly peníze dobrovolně a bez známek jakéhokoliv nátlaku či výhružky týkající se újmy na jejich zdraví, nejedná se o trestnou činnost. „V obou případech jsme dotyčného zákazníka ustanovili a ten k oběma událostem podal vysvětlení, že se chtěl svést zadarmo a získat nějakou tu korunu pro své potřeby, ale ani v jednom případě nepoužil násilí nebo jím nevyhrožoval,“ dodala mluvčí.

S případy, kdy si lidé vymyslí, že se stali oběťmi různých trestných činů se čas od času policie setkává. Ve většině případů se jedná o osobní selhání jedince, který se snaží vyřešit aktuální situaci. „Tyto rádoby oběti by si však měly uvědomit, že musíme ihned reagovat, okamžitě se rozjíždí rozsáhlé pátrání a šetření, které souvisí s oznámeným případem, abychom zabránili případnému dalšímu útoku pachatele, který vlastně ani neexistuje,“ připomíná Zajícová.