Kam o víkendu? Historické památky, Ecce Homo nebo balet nevidomých

OLOMOUCKO, ŠUMPERSKO, JESENICKO – Přinášíme vám pravidelné tipy na víkendové akce na Olomoucku, Šumpersku a Jesenicku. Ať už si z naší nabídky vyberete nebo máte vlastní program, přejeme Vám příjemný a pohodový víkend.

Olomoucko

Olomouc

V sobotu 11. září probíhá na Horním náměstí v Olomouci hlavní program Dnů evropského dědictví. Můžete se těšit na koncerty a program pro děti. Kromě toho je až do neděle 12. září přichystáno spoustu dalších akcí. O události a jsme psali v tomto článku, kde také najdete odkaz na podrobný program.

Šternberk

Světově známá trať Ecce Homo ve Šternberku opět ožije o víkendu 11. a 12. září, kdy na trať vyrazí historická vozidla, aby poměřila své síly v závodě Ecce Homo Historic. V Radniční ulici v centru města bude možné v sobotu od 9 hodin zhlédnout výstavu historických vozidel a ve 12:45 hodin z tohoto místa závod odstartuje. V neděli od 8:30 hodin budou probíhat mezinárodní jízdy pravidelnosti historických vozidel do vrchu a v 17 hodin na Horním náměstí u Městského úřadu budou vyhlášeni vítězové. Celý víkendový program budou provázet Šternberské slavnosti na náměstí. O akci jsme vás informovali v tomto článku.

Uničov

O víkendu 11. a 12. září se uskuteční Dny města Uničova. Připraven je bohatý program, který začíná v sobotu v 8 hodin na Masarykově náměstí farmářským trhem a programem pro děti. Na zahradě městského klubu začne v 9 hodin gulášfest, kulinářská soutěž ve vaření kotlíkového guláše. Po oba dny vás čeká spoustu výstav, soutěží nejen pro děti, hudby a za příznivého počasí budete moci vystoupat na radniční věž. Podrobný program najdete ZDE.

Jívová

Pro příznivce cykloturistiky je v sobotu 11. září přichystán Memoriál Rudolfa Wanzla. Podle své zdatnosti si můžete zvolit z několika cyklovyjížděk, nejkratší pro děti měří 1,2 kilometrů, malá trasa má 6,5 kilometrů, střední pak 25 kilometrů a zdatní cyklisté se můžou vydat na 52kilometrovou trasu. Sraz je od 8:45 hodin v areálu Střelnice v Jívové. Na přivítanou dostanete snídaňové koláčky a také leták s trasami cyklovyjížděk a popisem zajímavostí po trase. Start je v 9 15 hodin. Konec cyklovyjížďky je opět v areálu Střelnice v Jívové, kde je zajištěno pro účastníky akce posezení u ohniště s opékáním špekáčků, občerstvením a popovídáním. Děti si budou moci zadovádět na skákacím hradu.

Velký Týnec

V sobotu 11. září od 15 hodin bude zámecká zahrada ve Velkém Týnci hostit hudební festival Týnecká folková zahrada. Fanoušci folkové muziky se mohou těšit například na olomouckou skupinu Domino nebo mohelnické folkové matadory Madalen. Vystoupí zde také hráč na mandolínu Radim Zenkl s Ondrou Kozákem nebo atmosférický band Mrakoplaš. Večer zakončí pardubická folková skupina Marien kolem písničkáře a hudebního publicisty Víti Troníčka a jako poslední se představí mladoboleslavská skupina Isara. Občerstvení bude zajištěno, vstupné je 100 korun, děti mají vstup zdarma.

Šumpersko

Šumperk

Na tento víkend je přichystán dolnostudénecký festival dechových hudeb Hudba bez hranic. Vše vypukne už v pátek 10. září v 19 hodin koncertem v kulturním areálu v Dolních Studénkách. Na koncertě vystoupí kapela Trocha klidu, Ewa Farna a kapela Vlny. V sobotu 11. září v 9 15 hodin vyrazí od pošty Šumperk průvod zúčastněných dechových souborů ulicemi města. V 9:45 hodin pozdraví účastníky festivalu starosta Šumperka v parku U sovy v Šumperku. Od 10 do 12 hodin zahrají v parku U sovy a na Točáku účastníci festivalu. V neděli 12. září se vše přesune do kulturního areálu v Dolních Studénkách, kdy ve 13:45 hodin vyrazí průvod účastníků obcí a ve 14:30 hodin proběhne slavnostní zahájení festivalu, po celé odpoledne se můžete těšit na jednotlivá vystoupení. Ve 20 hodin je přichystán společenský večer a ve 22 hodin vše zakončí ohňostroj. Vstupné na festivalové akce je zdarma, vstupenky na páteční večerní koncert v Dolních Studénkách můžete zakoupit v předprodeji za 300 korun na obecním úřadě v Dolních Studénkách, v informačním centru Zábřeh a v informačním centru Šumperk, na místě budou vstupenky stát 400 korun. Program festivalu najdete ZDE.

Sobotín

V sobotu 11. září se koná Den otevřených dveří v mauzoleu rodiny Kleinů v Sobotíně. Od 10 do 16 hodin budete mít jedinečnou možnost zhlédnout kapli a podzemní prostory pro veřejnost jinak uzavřeného mauzolea. Unikátní objekt je na seznamu nejvíce ohrožených staveb.

Mohelnice

V sobotu 11. září se na náměstí Svobody v Mohelnici konají Brusovy slavnosti. V 9 a ve 13:30 hodin budete mít možnost se projít historickým centrem s průvodcem, prohlídka bude zakončená výstupem na věž. V 9 hodin bude otevřená Galerie, Minimuzeum ručních řemesel s dílnou pro děti, Městská knihovna s dílnou pro děti a sklepení pod knihovnou. Od 10:30 až do 17 hodin budete moci každou půlhodinu vystoupat na městskou věž. V hlavním programu vystoupí od 13 hodin na náměstí The Addams Sisters, Madalen, Ivan Mládek Banjo Band a hosté, Lucie Cover Band, Kern a Herrgott. Dále je přichystán bohatý doprovodný program pro děti i dospělé, večer se můžete těšit na ohnivou show. Vstupné na slavnosti je 50 korun.

Rapotín

Předposledním koncertem festivalu Klášterní hudební slavnosti bude v neděli 12. září večer s velkým Orchestrem Ježkovy stopy v Rapotíně. Koncert začíná v 19 hodin ve Velkém sále Komunikačního a koordinačního centra. Netradiční hudební zážitek plný jemných divadelních momentů diváky vtáhne do atmosféry 30. a 40. let minulého století, swingových barů, kaváren a tančíren. Nabitý hudební program připomene, jak československý jazz žil nejen za první republiky, ale také v období války a jak se v důsledku dějinných událostí dostal až za oceán. Vedle legendárních filmových skladeb Slávy Emana Nováčka či Jaroslava Ježka z Osvobozeného divadla zazní melodie, které proslavil orchestr Karla Vlacha a rovněž méně známé skladby pánů Jiřího Traxlera či Kamila Běhounka. Vstupenky za 200, 250 a 300 korun si můžete v předprodeji zakoupit ZDE, a místě pak 45 minut před začátkem představení.

Jesenicko

Jeseník

V sobotu 11. září v 19 hodin se v Divadle Petra Bezruče v Jeseníku uskuteční baletní vystoupení nevidomého tanečníka pana Aleše Příborského pod vedením profesionálního baletního páru z Baletu Globa Olomouc, doplněné o další vystoupení zdravotně postižených tanečníků. Vystoupení se uskuteční v rámci 27. ročníku festivalu Dny umění nevidomých na Moravě, jehož cílem je představit veřejnosti nadané profesionální zrakově postižené umělce. Balet Globa se svým vystoupením „Duše v pohybu“ získal mnoho ocenění. V roce 2007 cenu hejtmana Olomouckého kraje za práci ve prospěch osob se zdravotním postižením. V roce 2012 cenu hejtmana Olomouckého kraje za výjimečný počin v oblasti kultury. V červenci 2020 se všichni tanečníci umístili na špičce pořadí napříč kategoriemi v celosvětové virtuální soutěži Virtual Wcopa – World Championships of Performing Arts 2020, která probíhá každoročně v Los Angeles. Vstupné je 100 korun, členové SONS a držitelé průkazu ZTP a ZTP/P 50 korun.

Lázně Jeseník

Na úpatí skály asi patnáct metrů nad Sourozeneckým pramenem v Lázních Jeseník se původně nacházela jedna z Priessnitzových přírodních sprch. Na skále nad Sourozeneckým pramenem pak byl v roce 1854 vztyčen kříž. V průběhu času došlo k několika obnovám kříže, který pak nenávratně zmizel v roce 2017. Letos byl kříž znovu vyroben a bude usazen na původní místo. Obnova sourozeneckého kříže začíná v sobotu 11. září od 14 hodin na Jižním svahu v jesenických lázních úvodním slovem Tomáše Hradila. Obnovený Sourozenecký kříž bude odtud nesen Nassavskou stezkou asi tři kilometry ke skalisku nad Sourozeneckým pramenem, kde dojde k osazení kříže. Cestou na účastníky čeká sedm zastavení, kterými provedou otec děkan Stanislav Kotlář a otec Josef Libor Kratochvíla. Tématem jejich promluv bude rodina a rodinné soužití. Slavnost je otevřená široké veřejnosti, zvláště pak těm, které oslovuje rodinný život či krása jesenické krajiny. Zájemci o nesení kříže se mohou organizátorům hlásit na telefonu 773 950 594 či na e-mailové adrese zuco.grafenberg@seznam.cz.

Dolní Lipová

Bohatý program je připraven od pátku 10. září až do neděle 12. září, kdy se v Dolní Lipové uskuteční 25. slavnosti lázeňské sezóny. Hlavním dnem slavností je pak sobota 11. září, kdy se začne už v 10 hodin dopoledne farmářskými trhy a ve 20:30 hodin den ukončí koncert skupiny Argema. Podrobný program pro všechny tři dny najdete ZDE.