Tichý zabiják oxid uhelnatý přiotrávil v Blansku 3 osoby. Letěl pro ně vrtulník

ilustrační foto: ZZS JMK

BLANSKO – V neděli ráno vyslalo operační středisko záchranářů na Blanensko vrtulník a pozemní lékařskou posádku pro tři dospělé osoby, které se přiotrávily oxidem uhelnatým, když si přitápěly v obytné dodávce.

Podle mluvčí jihomoravských záchranářů Michaely Bothové mohou případy otravy oxidem uhelnatým skončit i tragicky. „Pacientům jsme poskytli kyslíkovou terapii a po ošetření jsme je převezli k další péči na urgentní příjem Fakultní nemocnice Brno,“, uvedla. Otrava tímto plynem, kterému se také říká „tichý zabiják“, může mít za následek i smrt. To je ale ta nejhorší varianta. „První příznaky otravy jsou nevolnost, zvracení, bolesti hlavy, závratě, bušení srdce, slabost. Při závažnějším stupni přistupují neurologické příznaky, jako je například dvojité vidění či porucha řeči. V takové situaci je samozřejmě potřeba dostat se co nejrychleji na čerstvý vzduch a přivolat pomoc. Pokud je poskytnuta včas, postižený pacient může být vyléčen bez následků,“ popsala Bothová.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.