Přes den se starala o 3 děti, přes noc o pacienty s covidem. Zlínská sestra si teď vysloužila ocenění

Foto: KNTB

ZLÍN – Nevídaná obětavost a nasazení vynesla zdravotní sestru Barboru Tomšů mezi deset oceněných osobností v anketě Osobnost roku 2020 ve Zlínském kraji. Během vrcholící pandemie koronaviru se rozhodla pomáhat pacientům s těžkým průběhem onemocnění covid-19 v Baťově nemocnici při nočních směnách. Na denní služby nemohla, v té době totiž byla stále na mateřské se třemi dětmi.

Barbora Tomšů se o dění v nemocnici zajímala i v době, kdy byla s dětmi doma. Díky kontaktu s kolegy přes sociální sítě věděla o zhoršující se situaci během epidemie i o nedostatku personálu. „Nemohla jsem zůstat stát stranou. Pacientů bylo moc, hodila se každá ruka. Proto jsem nabídla pomoc,“ zdůvodnila zdravotní sestra.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Její odhodlání posvětili o ostatní členové rodiny. „Rozhodující bylo, že mě v mém rozhodnutí podpořil manžel a děti. Věděli, že se musím do Baťovky vrátit. Byla jsem v ní od listopadu do dubna letošního roku. Tehdy se situace natolik zlepšila, že jsme my, co jsme přišli pomáhat, už nebyli potřeba,“ vzpomínala.

Byl to krušný půlrok. Barbora Tomšů pracovala před odchodem na mateřskou dovolenou na novorozeneckém oddělení, kde, jak říká, končily příběhy happyendem. Jiné to bylo na covidové stanici, při péči o dospělé pacienty často bojující o život. „Pro všechny to byla tvrdá zkušenost, do značné míry nepřenosná. Všichni jsme se s ní museli vypořádat,“ přiznala. Dodala, že zdravotníci měli strach nejen o pacienty, ale také o to, jestli nepřenesou nákazu na své blízké.

V současném shonu kolem tří dětí jí do „covidové minulosti“ vrátily výsledky pávě vyhlášené ankety Osobnost roku 2020 Zlínského kraje, ve které se umístila na 4. místě. „Překvapilo mě to. Beru to tak, že jsem tuhle poctu dostala za všechny své kolegyně a kolegy. A moc jim ji přeji,“ vzkázala.

Výsledky ankety prokázaly, jak moc si lidé cení pomoci zdravotníků v těžké době. Na 2. místě se totiž umístil neurochirurg a předseda představenstva KNTB Michal Filip a na 7. místě pak traumatolog, člen představenstva KNTB a lékař týmu fotbalistů Fastavu Zlín Marcel Guřan.

Foto: KNTB