Už jste viděli divadlo na koních?

KOVÁŘOV – Unikátní mystické divadelní představení s koňmi Krysař je inspirováno stejnojmennou novelou Viktora Dyka, z níž si můžeme vzít ponaučení i dnes. Ožije v kulisách raně středověké vesnice v Zeměráji nedaleko Kovářova, kam je přiváží Jezdecká skupina Kelpie a člen činohry Divadla na Vinohradech Ondřej Kraus.

Novela Vojtěcha Dyka Krysař byla dokončena v září 1911 a asi všichni si vybavíme slova: „A vaše jméno?” „Nejmenuji se, jsem Nikdo. Jsem hůř než nikdo, jsem Krysař.” K napsání tohoto příběhu se Dyk inspiroval staroněmeckou legendou o krysaři, který roku 1284 očistil saské město Hameln od krys. Jenže mu za tuto bohulibou činnosti nevyplatili slíbenou odměnu, takže se na měšťany rozhněval a za trest odvedl jejich děti. Autor obohatil původní verzi příběhu o milostnou zápletku se starostovou dcerou Agnes a krysař neodvedl pouze děti, ale všechny obyvatele města. Důvodem nebyl jen nezaplacený dluh za odvedenou práci, ale i zklamání v lásce a zklamání ze současného světa. Příběh Krysaře můžeme považovat za nevinnou pohádku, ale můžeme si z něj vzít i ponaučení, že ne vždy je dobré kráčet za zvuky píšťaly, která hýbe davem.

Unikátní mystické divadelní představení s koňmi pod širým nebem přiváží do raně středověké vesnice Jezdecká skupina Kelpie a v roli Krysaře se představí člen činohry Divadla na Vinohradech Ondřej Kraus. Zážitkový park Zeměráj v Kovářově přivítá Krysaře – divadlo na koních 11. září v 19.30 hodin.