Ze soutěže vzešla nová podoba vodního prvku na Dominikánském náměstí

Vítězný návrh. Zdroj: MMB

BRNO – Architektonicko-výtvarná soutěž o podobu vodního prvku na Dominikánském náměstí je u konce. Jako vítězný se stal návrh Tomáše Pavlackého a Michaela Gabriela. Autoři na prvních třech místech si mezi sebou rozdělí 450 tisíc korun.

Cílem nové atrakce je oživit zrekonstruované náměstí, na kterém se setkávají Brňané a v létě je hojně využíváno jako místo odpočinku díky lehátkům a kamenným lavicím. V budoucnu bude mezi nimi a čtyřmi platany vodní prvek umístěn. Osmnáctičlenná porota vybírala z 53 návrhů ten nejvhodnější. „Posuzovala se kreativita, originalita a celková úroveň řešení, což mělo největší váhu, dále se hodnotila také vhodnost začlenění díla do určeného prostoru,“ řekl náměstek primátorky Tomáš Koláčný. Vítězný návrh symbolizuje potrubí s nekonečnou perspektivou  a nápadně připomíná kouřící trubky parovodního potrubí. Ty jsou v dnešní době nahrazovány na horkovodní, a tak je návrh pěkným odkazem na doby minulé.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Autoři prvního místa si odnesou odměnu 180 tisíc korun, druhé místo dostane finanční částku 150 tisíc korun a tři návrhy umístěné na třetím místě si rozdělí 120 tisíc korun. Tato částka se odečte z rozpočtu na vybudování vodního prvku, na který nyní zbývají finance ve výši 7,55 milionu korun. Nyní je na řadě jednání zadavatele soutěže s účastníky, kteří se umístili první. Pokud se spolu nedohodnou na podmínkách uzavření smlouvy, dále se bude pokračovat s dalšími v pořadí.

Druhé místo, autor Miroslav Jakubčík
Třetí místo, autoři sochař Martin Zet a Adam Zet
Třetí místo, autoři Ondřej Bělica a Martin Blažek
Třetí místo, autor Adam Hošek