Milovníci přírody včera na demonstraci požadovali záchranu evropsky chráněné přírody na Kraličáku

foto Společnost přátel Jeseníků

OLOMOUC, JESENÍKY – Několik ekologických organizací žádá zastavení výstavby kontroverzní rozhledny na Králickému Sněžníku. Jejich příznivci včera demonstrovali v Olomouci před zasedáním česko–polské pracovní komise na kontrolu výstavby rozhledny. Komise projednávala konkrétní případy porušení pravidel při výstavbě a rozdala pokuty. Stavba však dál pokračuje.

Expertní komise, která vznikla kvůli stavbě rozhledny na vrcholu Králického Sněžníku, ve čtvrtek poprvé zasedala v Olomouci. Podle mluvčího ministerstva pro místní rozvoj Viléma Frčka komise zjistila „dílčí pochybení“ investora rozhledny i dodavatele a uložila za ně pokuty. Stavba dál pokračuje. Pozastavení dotace na výstavbu nové rozhledny na polské straně vrcholu Králického Sněžníku požaduje několik českých ekologických organizací, podle kterých se investice provádí v rozporu s pravidly a podmínkami pro udělení finančního příspěvku Evropské unie a České republiky i s evropskou směrnicí o stanovištích. „Ministerstvo pro místní rozvoj udělilo na tento kontroverzní projekt obrovskou dotaci, je to zhruba 77 milionů korun. Je to v podstatě perverzní dotace, protože z veřejných prostředků se platí poškozování evropsky výjimečné přírody, což je skandální,“ řekl předseda Společnosti přátel Jeseníků Ondřej Bačík.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Experti z české i polské strany se sešli v sídle olomoucké pobočky dotační organizace Centrum pro regionální rozvoj. Komise během jednání došla k závěru, že v průběhu stavby došlo k dílčím pochybením ze strany dodavatele a investora, za která byly uděleny peněžní pokuty. Jednalo se zejména o nedodržování povolení při pohybu těžké techniky, či využívání čtyřkolky pro dopravu zaměstnanců na staveniště. Výstavba rozhledny však dál pokračuje. „Vyzýváme ministerstvo životního prostředí a ministerstvo pro místní rozvoj, aby dotaci zastavila a došlo k novému projednání celého projektu a řádně se posoudil dopad výstavby na evropsky významnou přírodu,“ uvedl Bačík, který s dalšími ochránci přírody protestní shromáždění před místem zasedání komise zorganizoval.

Cílem česko-polského projektu je obnova vyhlídkové věže z 19. století, která byla v roce 1973 stržena. Rozhledna má být vysoká 33 metrů. Část peněz poskytlo i ministerstvo pro místní rozvoj. Na celkové náklady zhruba 77 milionů korun přispělo z národních i evropských zdrojů.