Fenka Máša vyhrabala vzácný poklad, hliněný hrneček plný pražských grošů

Foto: Muzeum regionu Valašsko

VALAŠSKÉ MEZIŘÍČÍ, VSETÍN – Majitel fenky na procházce v Ústí u Vsetína učinil vzácný objev. Jeho pes vyhrabal z hlíny unikátní hliněný hrneček s pražskými groši, který je datován do 14. století. Nález nyní analyzují pracovníci Muzea regionu Valašsko a brzy bude k vidění i pro veřejnost.

Nálezci se v srpnu vydali na procházku, když jejich fenka Máša našla pod zemí malou hliněnou nádobu naplněnou mincemi. Neváhali proto a nález odevzdali. Poklad převzal archeolog Samuel Španihel a vydal se zpět na místo, aby provedl dohledávku, nic další však už nenašel. Po základní prohlídce bylo jasné, že se jedná o pražské  groše z druhé poloviny 14. století, další informace ale bylo možné získat jen po kompletní analýze. Hrneček tak putoval do valašskomeziříčské nemocnice na vyšetření CT. „Potřebovali jsme vědět, co se skrývá pod horní vrstvou mincí, abychom mohli zvolit nejvhodnější a hlavně nejšetrnější způsob, jak vybrat obsah hrníčku,“ vysvětlil ředitel Muzea regionu Valašsko Tomáš Vitásek.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Snímky ukázaly, že nádobka je plná mincí, ještě ale nebylo jasné, kolik jich bude a v jakém stavu. Ve středu 8. září proto proběhlo rozebírání, kterého se zúčastnili i nálezci. Konzervátor vyjmul z hrnečku celkem 374 mincí a slepenec nejspíše 3 mincí, který nešel rozdělit. Jednalo se o stříbrné pražské groše, část z nich byla ukrytá v plátěném měšci. Nyní nález projde podrobným rozborem, který ukáže přesnější stáří i cenu nalezených mincí. Prozkoumán bude i obsah nádobky, jestli se v ní nenachází zbytky tkaniny či rostlin. Složení hrníčku určí archeometrická analýza. Získané informace pomohou určit přibližný letopočet, kdy byl poklad uložen do země a možná i roční období, případně rostlinný pokryv v oblasti a region, odkud hrníček pochází. „Ve finále pak budeme schopni poskládat komplexní historický obraz spojený s tímto neobvyklým a vzácným objevem,“ doplnil na závěr Španihel.