Herci pokřtili ve zlínské zoo trojici vydřích mláďat

Foto: archiv Zoo Zlín

ZLÍN – Vašík, Dana a Jana. Tak se ode dneška jmenují tři mláďata vyder obrovských, která přišla na svět loni v říjnu v Zoo Zlín. Slavnostně je pokřtili herci Dana Morávková, Martin Dejdar a Roman Vojtek v rámci 61. ročníku Zlín Film Festivalu.

Křtilo se přímo u venkovní expozice vyder u tropické haly Yucatan. Kmotrou samečka vydry obrovské se stala Dana Morávková. „Výběr jména byl pro mě jednoznačná volba. Když se řekne vydra, okamžitě se mi vybaví můj skvělý kolega Václav Vydra. Proto jej vybrala jméno Vašík a přeji mu, aby měl dlouhý a spokojený život,“ pronesla přání Dana Morávková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Jména vydřím samičkám vybral Martin Dejdar a Roman Vojtek. „Rozhodl jsem se zůstat u herecké rodiny Vydrů a první samičku pojmenovat Dana, a to po mamince Vašky Vydry Daně Medřické. Je to poprvé, co křtím mládě ve zlínské zoo. Děkuji za tuto příležitost a přeji malé samičce hlavně hodně zdraví,“ s úsměvem popřál Martin Dejdar.

I v případě kmotra Romana Vojtka zůstala tradice klanu Vydrů zachována. „Pro druhou samičku jsem vybral jméno Janička podle manželky Vašky Vydry Jany Bouškové. Pro mě je zlínská zoo tou nejkrásnější zoologickou zahradou, moc rád se sem vracím a vydří samičce přeji, aby si užila dlouhý a spokojený život,“ popřál Roman Vojtek.

Foto: archiv Zoo Zlín

Na vydry obrovské musí návštěvníci výhradně do zlínské zoo

Mláďata přišla na svět v říjnu roku 2020, návštěvníkům se však představila až letos v květnu. „Mláďata vyder patří mezi největší chovatelské úspěchy naší zoo. Vydry obrovské objevíme ve 22 evropských zoologických zahradách, v České republice jen v Zoo Zlín. Za rok 2020 se však, včetně zlínských, podařilo odchovat pouze 16 mláďat. Odchov vyder obrovských je totiž velmi náročný, jsme opravdu šťastni, že jsme se tak krátce po sestavení chovného páru dočkali mláďat,“ vyzdvihl ředitel zoo Roman Horský.

Vydry obrovské se ve zlínské zoo poprvé objevily v roce 2012, kdy zahrada otevřela nově upravenou expozici v tropické hale včetně venkovní nádrže. „Tenkrát jsme z německé Zoo Hagenbeck získali dva samce, jedním z nich byl i otec mláďat Dagget. Trvalo však dalších 7 let, než v listopadu 2019 přišla z anglické Zoo Branton vytoužená samice Mora,“ vzpomíná Roman Horský.

První setkání vydřího páru proběhlo v lednu 2020, v říjnu pak Mora porodila trojici mláďat. Návštěvníci dnes celou početnou rodinu uvidí ve venkovním bazénu u tropické haly Yucatan.

Foto: archiv Zoo Zlín
Foto: archiv Zoo Zlín