Na aukci filmových klapek padl rekord. Největší zájem byl o Němečkův Čtyřlístek

Klapka Jaroslava Němečka. Foto: archiv Zlín Film Festivalu

ZLÍN – Dražba filmových klapec na zlínském festivalu přinesla rekordní výtěžek. Všech 125 uměleckých děl se prodalo za 2,752 milionu korun. Peníze poputují na podporu projektů mladých filmařů.

Salon filmových klapek byl nedílnou součástí zlínského filmového festivalu již po čtyřiadvacáté. I letos se na projektu podíleli slavní umělci jako Kristian Kodet, Iva Hüttnerová, Kateřina Miler, Boris Jirků, Jaroslav Němeček a mnozí další. Na nedělní aukci našlo majitele všech 125 klapek. „Celková částka, kterou jsme letos získali, je úplně nejvyšší za celou historii konání Salonu filmových klapek. Můžeme tak podpořit začínající filmaře částkou 1,71 milionu korun. Zbytek výtěžku bude převeden do příštího ročníku projektu,“ oznámil prezident Zlín Film Festivalu Čestmír Vančura.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Největší zájem byl o dílo Jaroslava Němečka „Teskně hučí Niagára“, které se prodalo za 111 tisíc korun. U dražitelů zabodovaly také „Námluvy“ Kristiana Kodeta, které vynesly 87 tisíc korun a po 67 tisících korunách se vydražila díla „Uleť odtud se mnou“ Deteliny Christovy Kožucharovy a „K. Zeman Rule“ od Dvytexe.

Z výtěžku aukce jsou podporovány filmové projekty studentů filmových škol a dalších mladých tvůrců. O finanční podporu se u Nadačního fondu FILMTALENT ZLÍN můžou ucházet autorské snímky hrané, animované i ty pohybující se na hranici dokumentu. Od roku 1998 získalo díky klapkám podporu 350 audiovizuálních a vizuálních projektů částkou přesahující 30 milionů korun.

Kristian Kodet. Foto: archiv Zlín Film Festivalu
Detelina Kožucharova vytvořila klapku “Uleť odtud se mnou”. Foto: archiv Zlín Film Festivalu
Aukce filmových klapek. Foto: archiv Zlín Film Festivalu