Mlýn Dřevíček: Navštivte úžasné mlynářské muzeum plné příběhů

Pytlovací lávka s mlecí stolicí ve mlýně Dřevíček. Zdroj: Mlýn Dřevíček
Pytlovací lávka s mlecí stolicí ve mlýně Dřevíček. Zdroj: Mlýn Dřevíček

Vítejte v historickém vodním mlýně Dřevíček, pozoruhodné technické památce postavené v období první republiky. Poslechněte si vyprávění pana mlynáře o tom, jak se kdysi dávno mlela mouka, jak se ve mlýně žilo i o posledním vodníkovi. Vodní mlýn Dřevíček v malebném údolí potoka Dřevíč na Broumovsku vás zve do mlynářské muzea.

Mlýn Dřevíček vám ukáže, jak se mele mouka

Vodní mlýn Dřevíček najdete téměř na samotě v dolní části obce Horní Dřevíč u Stárkova, v Královéhradeckém kraji, v území zvaném Kladské pomezí, dnes součásti Chráněné krajinné oblasti Broumovsko. Technická památka mlýn Dřevíček vás zve k návštěvě muzea v oboru mlynářském a také nahlédnete i do profese pekařské. Vodní mlýn Dřevíček byl postavený a technologicky vybavený už v období první republiky. Chloubou mlýna Dřevíček je jeho technické vybavení. Je totiž původní a staré 80–100 let. K pohonu mlýna slouží plně funkční Francisova turbína.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Při prohlídce uvidíte řadu řemenů, které přes malé i velké řemenice roztáčejí větráky taráru, soukolí loupačky, mlecí válce, šnek míchačky, excentr vysévače a další zařízení.  To vše poznáte v ukázkovém funkčním provozu. Mlýn Dřevíček v tomto provedení umlel mouku té nejvyšší jakosti bez použití dnes neodmyslitelné elektrické energie.

Vodní mlýn Dřevíček, technická památka. Zdroj: Mlýn Dřevíček
Vodní mlýn Dřevíček, technická památka. Zdroj: Mlýn Dřevíček

Ve mlýně Dřevíče se vrátíte o sto let zpátky

Přijďte obdivovat práci tehdejších techniků a řemeslníků, kteří převážně ze dřeva a kovu dokázali postavit tento mlýn k plné spokojenosti mlynáře. Už při vstupu do mlýna vás přepadne pocit, že jste se ocitli v dobách dávno minulých. Vnímejte tu úžasnou atmosféru vodního mlýna Dřevíček, který vás přenese do roku 1939, kdy byl mlýn technicky dokončen. Mlýn Dřevíček a jeho vybavení bez jakýchkoliv zásadních oprav přečkal jak dobu druhé světové války, tak především dobu budování socialismu, kdy byl i znárodněn. Oproti mnoha jiným měl mlýn Dřevíček štěstí, nebyl vyrabován, ale pouze na mnoho let „usnul“. Po zásluze je nyní zapsán na státním seznamu kulturně-technických památek. Mlýn Dřevíček není jen „jako“, je doopravdy a vy budete chodit po prknech podlahy, kterým je již více jak 100 let.

Vodní mlýn Dřevíček, technická památka. Zdroj: Mlýn Dřevíček
Vodní mlýn Dřevíček, technická památka. Zdroj: Mlýn Dřevíček

Pan mlynář ve mlýně Dřevíček vypráví o…

Máte rádi tajuplné příběhy? I vodní mlýn Dřevíček je plný historek. Vyslechněte si vyprávění o posledním místním vodníkovi nebo o vodníkovi, který byl postavou mlýna starého a již tak hodný nebyl. Anebo příběh o tom, jak se z vodníka namyšleného stal vodník kamarádský. Také se můžete dozvědět o osudu posledního medvěda na Stárkovsku.

Turistické informace k návštěvě mlýna Dřevíček

Aktuální informace o otevírací době, vstupném a typu prohlídky najdete na webových stránkách Mlýn Dřevíček.
Pro děti je k dispozici čertovský obchod. Za 10 Kč děti obdrží v pokladně dřevěný dukát. Ten si u mlýnských čertů (před závěrem prohlídky) vymění za drobné sladkosti či jiné věci v podobné hodnotě.

Vodní mlýn Dřevíček, technická památka. Zdroj: Mlýn Dřevíček
Vodní mlýn Dřevíček, technická památka. Zdroj: Mlýn Dřevíček

Jak se do mlýna Dřevíček dostanete?

Autem dojedete po spojnici Náchod – Hronov – Stárkov. Z opačné strany  Trutnov – Radvanice – Jívka – Stárkov – Hronov, či Teplice nad Metují – Česká Metuje – Stárkov – Hronov. Parkovat můžete zdarma u mlýna Dřevíček.
Cyklisté mohou využít cyklotrasu č. 4020. Ve Velkém Dřevíči, případně ve Stárkově odbočte na trasu č. 4032, která je zkratkou trasy č. 4020.
Využít můžete také vlakové či autobusové spojení. Pěšky se ke mlýnu dostanete po žluté turistické značce.

Místo výletu

Kraj: Královéhradecký
Okres: Náchod
Obec: Stárkov, Horní Dřevíč

Kontakt na provozovatele

Muzeum mlýn Dřevíček
Horní Dřevíč 3
549 31 Stárkov
tel.: +420 739 049 450
email: info@mlyndrevicek.cz 
www: mlyndrevicek.cz

Tip na výlet v okolí mlýna Dřevíček

Vydejte se napříč Broumovskými stěnami za pozoruhodnými skalními útvary a vyhlídkami. Naše trasa vás provede těmi nejnavštěvovanějšími z nich – Slavenskými hřiby, Supím hnízdem, Skalním divadlem či Hvězdou. Poznejte skalní labyrinty a krásnou, téměř panenskou přírodou, jež vás uchvátí a zanechá spoustu vzpomínek.