Skákající Jack – jakou bytostí mohl být?

Skákající Jack - dobová ilustrace. Zdroj: www.picryl.com

Někdo o něm říkal, že byl supermanem, jiný, že to byl ďábel. Každopádně naháněl strach. Jeho příběh je dnes těžko uvěřitelný, ale alotria, která vyváděl, prý terorizovala viktoriánskou a edvardovskou Anglii od Londýna až po Liverpool.

Jak se objevil?

Tento tvor zahalený v pláštěnce se pohyboval vzduchem obrovskými skoky a přenášel se přes zdi a vysoká vrata s takovou lehkostí, že odolával všem pokusům policie, která se ho snažila zadržet. Poprvé se tato postava, známá poté jako Skákající Jack, objevila na Barnes Common v jihozápadním Londýně během tří po sobě následujících nocí v únoru roku 1837. Při svých nočních toulkách přeskakoval muže i ženy, kteří procházeli sami nebo v párech odlehlými ulicemi. Napadal ženy, které jej popisovaly tak, že má prý žhnoucí červené oči.

Byl na obtíž

Jack začal čím dál více obtěžovat lidi, na které narazil, a jednou napadl jistou Jane Allsopovou, která jej popsala jako znetvořeného tvora se žhnoucíma očima. Takové zprávy docházely na policii v průběhu celých padesátých a šedesátých let 19. století. Starosta Londýna veřejně uznal jeho existenci, zároveň byla na jeho dopadení vypsána vysoká odměna.

Nezranitelný

Během 70. let nahlásily vojenské hlídky v Aldershotu, že je napadl zvláštní muž se svítícíma očima a ledovýma rukama, který dokázal přeskočit čtyři metry vysokou zeď. Armáda vyslala na místo své zálohy. Podařilo se jim zahnat Jacka do rohu a z blízkosti na něj několikrát vypálit. Jack ale opět odskákal a na místě, kde byl zasažen, nezanechal ani stopu krve. Lidé postupně dospěli k přesvědčení, že to není obyčejný, byť neobvyklý, smrtelník. Ještě jednou na něj bylo stříleno, opět bez výsledku.

Roku 1877 se objevil na dlouhou dobu naposledy. Léta ubíhala a vzpomínky postupně bledly.

10. září 1904 však obdržela liverpoolská policie hlášení o podivně oděné postavě, která byla spatřena, jak běží po střechách. Než dorazili na místo, shromáždil se už dav lidí, který Jacka pozoroval. Ten skákal z budovy na budovu a každým skokem prý urazil vzdálenost asi devíti metrů. Na výzvy, aby slezl dolů, pochopitelně nereagoval. Nakonec zmizel za domy na protější straně ulice. Od té doby tuto pozoruhodnou postavu nikdo neviděl.

Kým byl?

Odbýt tento případ jako výplod bujné fantazie by bylo příliš jednoduché. Na to existoval příliš vysoký počet svědků. Ale šlo o jednoho jediného tvora? A pokud ano, jakou mohl být bytostí? Tento příběh je záhadou, která se asi nevyřeší – pokud se ovšem Skákající Jack někdy nevrátí…