Viděli jste Zeppelin? Kudy a proč plula vzducholoď

foto: Facebook, Petr Šabata

OLOMOUCKÝ KRAJ – Ne, to nebylo UFO, ale vzducholoď. Netradiční pohled se naskytl Moravanům, kteří na sklonku minulého týdne spatřili nad hlavami plující kolos značky Zeppelin. Vzducholoď se vydala na svou Zeppelin Tour 2021, kterou v těchto dnech podniká nad Českem a Polskem. Dělá tak reklamu svému chlebodárci, společnosti ZF, coby velkému dodavateli automobilového průmyslu s několika závody v Česku.

Vzduchloď Zeppelin vzlétá pomocí svých tří motorů, má délku 75 metrů a je tak největší vzducholodí na světě. Průměrná letová rychlost dosahuje přibližně 100 km/h (max. 125 km/h) v závislosti na síle a směru větru.​

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Zeppelin může vystoupat do nadmořské výšky až 3 000 metrů, obvyklá výška při vzduchoplavbě činí zhruba 300 metrů nad povrchem.​ Při své tour, kdy nad Moravou přelétala při cestě do Polska, byla k spatření na trase od Chrudimi, Litomyšl, objevila se nad Bouzovem, Přerovem, Hranicemi na Moravě, ve směru na Nový Jičín.

Ve dnech 17. a 18. září se nad Česko vrátí znovu. Ukázat by se měla ve městech Praha, Plzeň, Klášterec nad Ohří, Stará Boleslav, Jablonec nad Nisou.