Kam o víkendu? Vyražte na hrad, běhejte pro dobrou věc nebo si poslechněte dobrou muziku

Divadlo Šumperk

OLOMOUCKO, ŠUMPERSKO, JESENICKO – Přinášíme vám pravidelné tipy na víkendové akce na Olomoucku, Šumpersku a Jesenicku, stále je z čeho vybírat. Ať už si z naší nabídky vyberete nebo máte vlastní program, přejeme Vám příjemný a pohodový víkend.

Olomoucko

Olomouc

V sobotu 18. září se můžete připojit k tradiční Hvězdicové cyklojízdě primátorů města Olomouce, Prostějova a Přerova. Start v Olomouci je ve 13 hodin před budovou radnice. Cíl je v Bolelouci u Dubu nad Moravou v areálu Výletnice. Zde bude pro účastníky jízdy připraven program pro dospělé i pro děti a občerstvení. Trasa je dlouhá 16 kilometrů. Akci zakončí vystoupení zpěvačky Valérie Polčové.

Hrad Šternberk

V rámci oslav Dnů evropského dědictví je na hradě Šternberk připraven zajímavý program. V  sobotu 18. září se můžete těšit na komentované prohlídky s restaurátory a historický doprovodný program v hradním parku. Hrad Šternberk bude otevřen od 10 do 16 hodin. V prostorách hradu budou mimo průvodců připraveni odborníci, kteří návštěvníky seznámí s tajemstvím obnovy historického mobiliáře.  Výklad bude zaměřen na historický nábytek, vitráže, kachlová kamna či technická zařízení. Návštěvníci tak uvidí konkrétní výsledky práce restaurátorů na mobiliáři hradu Šternberk. Po celý den bude v hradním parku připraveno historické ležení spolku Kirri. Součástí bude ukázka historického ležení, tradičních řemesel, zbrojnice, povídání o střelcích a další aktivity. Jako bonus můžete navštívit stálou výstavu „Liechtensteinská dominia střední Moravy“ zdarma.

Litovel

Po roční pauze přichází opět minifestival živé hudby Folkové Pomoraví, s kterým se vrací do Litovle folková muzika. Festival se koná v pátek 17. září od 18 hodin v zahrádce restaurace Amazonka v Litovli. Jako první vystoupí akustická tramp-folková skupina Choroši pocházející ze středních Čech, mimo jiné držitelé autorské Porty. Dále můžete vidět, a hlavně slyšet projekt frontmana úspěšné folkové skupiny Marien Víťa Troníček Trio. Kytarista a autor Víťa Troníček patří k nejvýraznějším talentům současné folkové generace. Na závěr Folkového Pomoraví vystoupí Bonsai č. 3.  V roce 2018 získala skupina hlavní cenu na největším českém folk – country – tramp festivalu Mohelnický dostavník a Cenu Českého rozhlasu ve finále Porty. Vstupné v předprodeji je za 150 korun, na místě 200 korun. Vstupenky zakoupíte v Turistickém informačním centru Litovel.

Moravský Beroun

V sobotu 18. září od 14 hodin je pro děti a rodiče připravena veselá párty s klauny a tvarovacími balónky Klauni z Balónkova. Párty se koná v kinosále Výchovně vzdělávacího centra Moravský Beroun. Zároveň proběhne den otevřených dveří Výchovně vzdělávacího centra a oslava 130 let knihovny města. Vstup je volný.

Velká Bystřice

Pro děti je v sobotu 18. září v areálu Na Letné ve Velké Bystřici připraven Sokolský závod zdatnosti. Děti budou rozdělené podle věku do čtyřech kategorií a budou pro ně připraveny různé úkoly. Běží se ve dvojicích a ti nejmladší v doprovodu rodičů. Startovné je 40 korun. Zúčastnit se můžou všechny děti, nejen členové Sokola.

Šumpersko

Šumperk

Září v Šumperku, ale i v celé České republice, už tradičně patří památkám a historii. Během Dnů evropského dědictví, které se v Šumperku konají už od středy 15. září, se zdarma otevřou veřejnosti památky, které nebývají běžně přístupné a v řadě z nich budou připraveni průvodci s informacemi o jejich historii a architektonickém vývoji. O akci jsme psali v tomto článku, kde také najdete podrobný program, který je přichystán i na víkend 18. a 19. září.

Zábřeh

V sobotu 18. září se v okolí Kulturního domu v Zábřeze uskuteční Zábřežský kulturní jarmark. Od 9 hodin ráno vás čeká celodenní proud hudby, zábavy a zážitků. V kulturním programu vystoupí Claymore, Martyho banda, Dechový orchestr Zábřeh, Vlny, Black Birds, Topinqui, Allegro Band, zábřežské mažoretky. Po poledni proběhne křest výroční publikace, večer je přichystaná laserová show skupiny Postrpoi. Můžete se těšit na stánkový prodej, atrakce a aktivity pro děti, výstavu drobného hospodářského zvířectva, projížďky na shetlandských ponících, skautskou táborovou osadu, dětskou scénu ZŠ a DDM Krasohled, EKO scénu, mini autosalon a mnoho dalšího. Ve velkém sále Kulturního domu proběhne výstava leteckých modelů (od 9 do 18 hodin). Bohatá nabídka občerstvení všeho druhu včetně burčáku je zajištěna. Program potrvá do 22 hodin. Jarmark je součástí oslav 50. výročí otevření Kulturního domu.

Svébohov

V sobotu 18. září ve se ve Svébohově u Zábřeha uskuteční první ročník běžeckého závodu na 10 kilometrů Prosseco Run. Závod provede běžce skrze přírodní a naučnou stezkou ve Svébohově. Samotný závod vznikl s cílem podpořit běžecký projekt – Běh Života, který se svými aktivitami snaží motivovat lidi k pohybu a jejich prostřednictvím pomáhat měnit životy kolem nás. Spojovat sportovce naší země, nadšence běhu a rodiny s dětmi, které často končí ve společenské izolaci skrze překážky na cestě životem s hendikepem. Projekt Běh Života je registrovanou sbírkou a všechny získané částky jsou ukládány na transparentní účet, odkud v plné výši putují vždy k vybrané rodině. Tento rok se poběží pro Martinku. Bližší informace najdete na této facebookové stránce. Závod začíná ve 13 hodin, startovní čísla se vydávají od 11 hodin. Registrovat se můžete ZDE.

Mohelnice

V rámci Mohelnického kulturního léta se v neděli od 15 hodin koná Kostelním náměstí v Mohelnici koncert kapely Šlapetko Loštice. Občerstvení bude zajištěno, vstupné je dobrovolné.

Jesenicko

Jeseník

Od pátku 17. do neděle 19. září proběhne sousedsko–kulturní festival Jesnění, který nabízí rozmanitý program na různých místech Jeseníku. Přináší současné vynikající umělce a propojuje je s místní kulturní scénou. Součástí budou koncerty, divadlo, film, přednášky, farmářské trhy, autorská čtení, soundwalk, Restaurant day, workshopy pro dospělé i děti, vernisáže, komentované vycházky, výstavy, busking a filmové promítání. Mezi vystupujícími budou například Kittchen, Good Times Only, něco něco, Černý tesák, Petr Borkovec, Markéta Pilátová, Ondřej Hrabal a mnoho dalších. Platforma positivJE a Univerzita Palackého v Kině Pohoda v sobotu od 15hodin představí nejkreativnější lidi Jesenicka a na festivalu pokřtí katalog “DESIGN kreativJE”. V neposlední řadě se můžete těšit na vernisáž enviromentální architektonické úvahy o městě, krajině a lidech pod názvem “Jeseník 2025”, kterou zpracovali studenti Fakulty architektury Vysokého učení technického v Brně ve spolupráci s městským architektem Jeseníku. Festival se bude konat ve Smetanových sadech, v Kině Pohoda, na náměstí Svobody a Masarykově náměstí, na lázeňském vrchu Gräfenbergu i protilehlém Křížovém vrchu a ve Vodní tvrzi. Podrobný program najdete ZDE.

Rejvíz

V sobotu 18. září od 8:30 do 14 hodin se v krásném okolí Rejvízu a chaty Férovky uskuteční přespolní běh 2 míle Josefa Odložila. Budou připraveny trasy v délce 600 metrů, 1 míle, 2 míle a pro dospělé 4 míle. Prezentace proběhne od 8:30 do 10 hodin, start první kategorie bude v 10:30 hodin. Ve 12:30 hodin se uskuteční vyhlášení výsledků. Start a cíl bude u Chaty Férovka. Občerstvení je zajištěno ve spolupráci s chatou v areálu závodu. Startovné je 50 korun do kategorie starší dorost včetně, dospělí zaplatí 100 korun. Podrobné propozice závodu najdete ZDE.

Po závodě neodcházejte, ve 14 hodin proběhne na Chatě Férovka Slavnostní otevření muzea lyžaření. Účastní budou mistři světa a nositelé olympijských medailí v běhu na lyžích.

Zlaté Hory

V sobotu 18. září pořádá město Zlaté Hory Fotbalový den. V 10 hodin začíná na fotbalovém hřišti utkání přípravek, ve 13 hodin utkání starých pánů a v 15:30 hodin zápas muži OP ZH – Řetězárna B. Pro děti bude připraven skákací hrad a skluzavka, v 18 hodin zahraje kapela Jaguár.