KORONAVIRUS: Plošné testování ve školách prokázalo minimum nakažených, další vlnu testů však nelze vyloučit

Zdroj: online vysílání

Česko – V posledních dnech narůstaly spekulace o tom, nakolik se prokázané případy nákazy koronavirem ve školách podílí na denních přírůstcích, stejně tak na sebe pozornost upoutaly školy, které již kvůli nakaženým a také těm, kdo jsou v karanténě, musely přejít do režimu distanční výuky. Dnes tedy ministři školství a zdravotnictví společně s Ladislavem Duškem z Ústavu pro zdravotnické informace a statistiku (ÚZIS) představili souhrnné výsledky screeningových testů ze škol a shrnuli, že prokázané nákazy de facto odpovídají stávající virové náloži v celé společnosti.

Virová nálož pod kontrolou

Za včerejšek testy prokázaly 553 nově nakažených koronavirem – a ačkoliv se jedná o druhé nejvyšší číslo od května letošního roku, stále je to o 29 případů méně než v úterý před týdnem. Průměrná týdenní incidence tedy setrvává na hodnotě 25 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel, reprodukční číslo R pak dokonce kleslo a aktuálně se pohybuje na hodnotě 1,11.  Podle slov Ladislava Duška se nyní nákaza nejvíce šíří v populaci od 16 do 30 let, a to navíc mezi těmi, kteří nejsou očkovaní. To doložil incidencí, která je vzhledem k výsledkům screeningového testování na základních školách na hodnotě 12/100 tis., zatímco na školách středních a vyšších odborných 21/100 tis., kdy však jen ve výjimečných případech bylo zachyceno větší množství nákazy na jedné škole – obvykle se počty nakažených pohybovaly v jednotkách případů. „Tato čísla potvrzují, že máme v populaci stále relativně kontrolovatelnou virovou nálož, což je skvělá zpráva.“

Školy nejsou dominantní zdrojem nákazy

I když mnozí zvažovali, nakolik se do nových celostátních přírůstků promítají právě výsledky screeningových testů ze škol, Ladislav Dušek shrnul, že záchyty nákazy mezi mladou populací (ve věku 5-19 let) tvořily od 1. září až do včerejška téměř 35 %, přičemž přímé záchyty ve školách se na tomto číslo podílejí zhruba z 10 % (v absolutních číslech cca 3,2 milionu provedených testů ve školách prokázalo 438 nakažených, kdy nejvíce jich bylo na středních a vyšších odborných školách). Z toho tedy plyne, že nákaza se mezi mladými lidmi nešíří jen ve školách (resp. školy nejsou dominantním „ohniskem“ nákazy), ale také na řadě jiných míst.

Testování spíše regionální – a plošné preventivně

Jak tedy situaci ve školách okomentoval ministr zdravotnictví Vojtěch, „pokud jde o záchyty jako takové, nejsou nijak dramatické – v zásadě jsou i očekávatelné a potvrzují trend šíření nákazy a infekční zátěže v populaci.“ Záchyty navíc v čase (v rámci realizovaných tří vln testování) nerostly – naopak v některých krajích dokonce klesly. I proto tedy ministerstvo zdravotnictví aktuálně nepočítá s plošným pokračováním testování ve školách, není však vyloučeno, že by k nařízení testování mohly krajské hygienické stanice přistoupit na regionální úrovni. „Jsme také ve shodě, že bychom případně k plošnému screeningovému testování přistoupili znovu během podzimu, abychom s odstupem zmapovali, jak na tom s vývojem nákazy ve školách jsme,“ doplnil Vojtěch s tím, že by se nejspíš jednalo o dvě kola testování.

Čísla nejsou dramatická

Dušek se pak vyjádřil také k celkové epidemické situaci, kterou hodnotil v podstatě pozitivně. „Ačkoliv epidemie jednoznačně po přechodu do září zesílila, nejedná se o dramatická čísla. Ani v úterý, což je v každém týdnu den s nejvyššími záchyty, nijak neeskalují, tento týden naopak lehce klesla,“ doplnil. Dle jeho slov je pak realitní pozitivita pro celou republiku lehce na 4 % a jsme i na bezpečném výskytu onemocněné v přepočtu na 100 tisíc obyvatel. I proto tedy zároveň ministr zdravotnictví zatím odmítl, že by měla být znovu zavedena povinnost testování ve firmách, která by – jak uvedl – měla smysl až v případě incidence okolo 75 případů nákazy v přepočtu na 100 tis. obyvatel.