OBRAZEM: Záchranáři na Plumlovské přehradě

PLUMLOV – Co by bylo, kdyby se protrhla Plumlovská přehrada? Na tuto otázku odpovědělo cvičení integrovaného záchranného systému (IZS) pod názvem Příval 2021. To se konalo ve středu 15. září. Jeho námětem byla silná bouřka, která zvedla hladiny místních toků a zapříčinila mimo jiné poškození hráze Plumlovské přehrady.

„Úkolem cvičení byla koordinace v rámci IZS a spolupráce měst i obcí při zvládání mimořádných událostí. Průběh cvičení budeme podrobně analyzovat, hledat slabá místa a řešení, jak celkově práci záchranných složek dále vylepšovat,“ řekl Josef Suchánek, hejtman Olomouckého kraje.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Hasiči, policisté a záchranáři si přímo v terénu procvičili evakuaci osob, krizový štáb pak například logistiku zásobování. Hasiči si vyzkoušeli také práci v lokalitách bez dodávek elektřiny a záchranu lidí z vodní hladiny.

Podobná cvičení uskutečňuje Olomoucký kraj pravidelně. Získané zkušenosti IZS už mnohokrát uplatnil v praxi například při bleskových povodních nebo během nedávné pomoci obcím na jižní Moravě, které zasáhlo ničivé tornádo.