Zažijte středověk všemi smysly během jedinečného dne u zlínského zámku

Foto: archiv pořadatelů

ZLÍN – Už po šesté se nadšenci z blízkého i širokého okolí sjedou ke zlínskému zámku, aby návštěvníkům všeho věku připravili neopakovatelný zážitek. Akce Žijeme středověkem vám představí dobová řemesla, připraví ochutnávky originálních receptur, nahlédnete do středověkých stanů a vyzkoušíte si další zážitkové aktivity. Děti si užijí středověké hry, mletí mouky, pečení placek a výrobu svíček. To vše můžete zažít v sobotu 18. září od 10 do 17 hodin u zlínského zámku.

Své umění předvedou bednáři, kováři, písaři, budou se plést košíky a opracovávat jantar, kosti či paroží. Návštěvníci uvidí česání vlny, předení na vřetánku, tkaní na lucetu, karetkách a hřebenovém stávku. Zajímavostí bude ukázka práce ranhojiče, jako je amputace, vypalování ran a vytahování šípu. Děti se jistě zabaví výrobou vlastní placky, výrobou svíčky nebo jízdou na středověkém kolotoči.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Prostranství kolem zámku se rozvoní středověkou kuchyní. V kotlíku se budou připravovat například jazyky v černé jíše nebo kaše z hlavy vepřové. Budou se vařit a podávat jídla připravované podle původních receptur. Budoucnost návštěvníkům představí středověká věštkyně z 15. století.

Lahůdky bude připravovat Jana Gazdošová, která patří k hlavním garantům středověkého programu. „K zájmu o historii jsem se dostala před jedenácti lety, kdy jsme s dcerou působily ve skupině historického šermu. Začala jsem si dohledávat informace, podrobně prohlížet iluminace v manuskriptech. Postupem času jsem ale zjistila, že mi nestačí pouze vystupovat a šít kostýmy. Chtěla jsem se s ostatními podělit o své nabité informace ohledně technik zpracování kostýmů, účesů, zavití hlavy a poslední dobou také o vaření. Založili jsme spolek Čeládka řemeslná, a teď se pokoušíme s podobnými nadšenci předvádět trochu jinou historii. Tu pravou. A věřím tomu, že budeme každým dalším rokem ještě lepší a věrohodnější,“ slibuje Jana Gazdošová.

Foto: archiv pořadatelů
Foto: archiv pořadatelů
Foto: archiv pořadatelů
Foto: archiv pořadatelů