Goldoni po Ostravsku? Čím víc pruhů, tím bláznivější komedie, kterou budete milovat

Foto/NDM

OSTRAVA – Záplava typického ostravského slůvka na „p“ se v nové divadelní hře Goldoni po Ostravsku objeví mnohokrát. My jsme to nepočítali, ale tipujeme si, že by to mohlo být asi tak pětadvacetkrát. Schválně, zkuste vyrazit do divadla a počítat.

Autor hry, Tomáš Svoboda, se rozhodl klasickou komedii dell´arte Sluha dvou pánů uchopit ryze ostravsky. Kromě jejího zasazení do dílny patřící překupníkům drahých aut, ostravského přízvuku a již zmíněné peprné mluvy, která k Ostravsku patří, si dokázal díky excelentním hereckým výkonům vystřelit z mnoha dalších etnik a národností. Nejvíce z té „brněnské“.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Komedie nabitá situačním i slovním humorem si kontinuálně a bez hluchých míst utahuje jak z Ostraváků, tak mafie, politiků, Romů, Poláků, Brňáků, Pražáků a dalších. Neostýchá se zamíchat do děje jména populárních ostravských osobností, ani použít pro dokreslení atmosféry hudbu zvučných kapel z ostravského regionu.

Překvapením je pak nečekaná vsuvka, kdy na jeviště bez přerušení napochodují kulisáci a prostředí změní do podoby, jakou mohlo mít při uvedení Sluhy dvou pánů v roce 1745. Herci zahodí cigarety, převléknou se z kůže a Adidasu do pierotských oblečků, načež odehrají kus představení v původním znění s titulky.

Nejslavnějším českým protagonistou Sluhy dvou pánů, Truffaldina, se stal po více než 600 repríz Miroslav Donutil. Jenže teď tady máme ostravského Petra Panzenbergera, který roli Trufa, pěruna co ma po dvuch šichtach, pojímá charismaticky, sportovně až tanečně.

Jeho, místy akrobatický, herecký výkon je ohromující. Z Panzenbergera nestrhnete oči, stejně jako tomu bylo v divadelní hře Mátový nebo citron, ve které si zahrál před 2 lety v divadle Mír.

Samozřejmostí jsou pro představení Goldoni po Ostravsku také výborně napsané a zahrané role všech dalších postav, ve kterých během premiéry 18. září zazářili Lada Bělašková, Kateřina Breiská (Vainarová), Renáta Klemensová, Sára Erlebachová, Jiří Sedláček, David Viktora, Vít Roleček, Martin Dědoch a další herci.

Národnímu divadlu moravskoslezskému přejeme co nejlepší divadelní sezonu. Zároveň věříme, že se nebude opakovat covidová mašinérie sezón předešlých. Divákům pak přejeme, nejen během Goldoniho, skvělou zábavu.