Hrad Karlštejn je plný vzácných podkladů. Objevte skrytá tajemství hradu!

Státní hrad Karlštejn
Státní hrad Karlštejn

Náš nejvýznamnější královský hrad Karlštejn zasazený do malebné krajiny Českého krasu a nazývaný klenotem české země mnozí z vás znají, ať už z výletu nebo slavného muzikálu Noc na Karlštejně. Majestátně a přesto snivě se tyčí nad hladinou řeky Berounky. Byl vybudován českým králem a římským císařem Karlem IV. jako místo pro uložení královských pokladů. Pojďte vstoupit do historie a za poklady karlštejnského hradu!

Hrad Karlštejn – středověký hrad plný vzácných podkladů

Karlštejn, původem středověký královský hrad, najdete nedaleko Berouna nad stejnojmennou obcí. Leží uprostřed chráněné krajinné oblasti Český kras a patří k jedné z nejnavštěvovanějších památek České republiky.

Staňte se členem FB skupiny Fajnvylety.cz a získáte přístup ke stovkám tipů na zajímavé výlety. Podělte se o fotky a zážitky z vašich výletů.

Hrad Karlštejn byl založen kolem roku 1348 jako soukromé reprezentační sídlo císaře Karla IV. Později se tento panovník rozhodl využít toto místo k uložení a ochraňování Korunovačních klenotů Svaté říše římské a relikvií.
Nechte se překvapit vším, co vám hrad Karlštejn nabízí, ať je to už jeho důstojnost, krása, historie a mnoho zajímavostí.

Státní hrad Karlštejn
Státní hrad Karlštejn

Procházku hradem Karlštejn by měl zažít každý Čech

Vstupte do Císařské rezidence

Císařská rezidence Karla IV. je základní prohlídkový okruh na hradě Karlštejn, který zahrnuje historické interiéry dvou pater Císařského paláce a spodních podlaží Mariánské věže s cenným vybavením ze 14.–19. století. Na této trase rovněž spatříte kopii české Svatováclavské koruny. Volně přístupná je Studniční věž s 78 m hlubokou hradní studnou s dochovaným unikátním systémem vytahování vody ze studny.

Karlštejnská hradní kaple je výběrovým okruhem

Okruh prochází východním křídlem Císařského paláce, horním patrem Mariánské věže a Velkou věží. Nabízí ke zhlédnutí historicky nejcennější prostory hradu Karlštejna, které patří mezi světové unikáty (Malá hradní obrazárna se sbírkou grafiky, kostel Nanebevzetí Panny Marie, kaple sv. Kateřiny, bývalá sakristie, visutý věžní most, Hradní lapidárium, Velká obrazárna, věžní schodiště s nástěnnými malbami ze 14. století, kaple sv. Kříže).

Shlédněte z věže na celý Karlštejn

Prohlídka Velké věže karlštejnského hradu, to je slavnostní schodiště s gotickými freskami, bývalá strážnice, bývalá zbrojnice a exkluzivní vyhlídka z nejvyššího bodu hradu do jeho okolí.

Kaple večerního Karlštejna

Na hradě Karlštejn se můžete projít a s tichou modlitbou stanout na místech, ve kterých dlel císař Karel IV. Na nádvořích utichne turistický ruch a Karlštejn se ponoří do tichého večerního odpočinku. To je právě ta správná doba na mimořádný zážitek – procházku karlštejnskými kaplemi včetně interiéru kaple svaté Kateřiny a presbyteria kaple sv. Kříže.

Karlštejn jako uzavřená pevnost

Pojďte objevovat nepoznané krásy hradu Karlštejn jako uzavřené pevnosti – tedy bez návštěvnického ruchu. Přijďte zažít pocity, které na tomto úchvatném místě mohl prožívat sám Karel IV. Projděte s naším průvodcem jen v malé družině hradní brány, nádvoří, areál hradní studny, hradby, císařovy komnaty a všechny karlštejnské svatyně včetně kaple svatého Kříže. To vše takřka soukromě a celé najednou. Je to ojedinělý zážitek.

Státní hrad Karlštejn
Státní hrad Karlštejn

Turistické informace – hrad Karlštejn

Prohlídky hradu Karlštejn jsou vždy v doprovodu průvodce. Prohlídkové okruhy si včas rezervujte na tel. +420 311 681 617 nebo e-mailu rezervace.karlstejn@npu.cz.

Místo výletu

Kraj: Středočeský
Okres: Beroun
Městys: Karlštejn

Kontakt na provozovatele

Státní hrad Karlštejn
Karlštejn 172
267 18  Karlštejn
tel. +420 311 681 617
e-mail: karlstejn@npu.cz
https://www.hrad-karlstejn.cz/cs

Tip na výlet v okolí Karlštejna

Vánoční atmosféru starých časů provoněnou perníčky zažijete v Muzeu betlémů Karlštejn. Pod stejnojmenným hradem můžete navštívit muzeum s kolekcí starých českých betlémů – dřevěných, z cukru, chleba i z čerstvě napečených perníčků. A na půdě vás čeká překvapení, největší Karlštejnský betlém s postavičkami nejvýznamnějších českých panovníků.