Chtěla buldočka, nemá psa ani peníze. Ano, naletěla podvodníkovi!

Foto: 2.0 Generic (CC BY 2.0)

BEROUN – Nákup zvířat přes internet vyžaduje velkou obezřetnost. Případem nevydařeného nákupu přes internet se právě zabývají policisté z obvodního oddělení Hořovice. Terčem podvodníka se tentokrát zřejmě stala teprve 19letá žena. Velmi stálo o francouzského buldočka, teď  nemá ani psa, ani vynaložených 21 tisíc korun.

Zbyly oči pro pláč

Na internetovém inzertním portále mladou ženu zaujal inzerát prodejce s nabídkou psa kýžené rasy. Prodávajícího proto ihned kontaktovala. Ten po zájemkyni požadoval zálohu ve výši 6 tisíc korun. Po zaplacení této částky byla vyzvána k úhradě dalších šesti tisíc, což také učinila. Posléze ji kontaktovala „agentura“ přepravující psa s tím, že je potřeba ještě zakoupit speciální klec pro přepravu lodí. Dívka opět neváhala a přes požadovanou aplikaci zaslala 9 tisíc korun. Od té doby je prodejce i přepravní společnost nekontaktní. A dívce zbyly oči pro pláč.

Důrazné doporučení

Policie ČR apeluje na občany, aby nereagovali na podobné inzeráty s nabídkou rádoby výhodné koupě za zvíře či jakéhokoliv zboží a rozhodně neposílali předem finanční prostředky neznámým lidem. Buďte při nákupu přes internet velice obezřetní a ověřte si na internetu spolehlivost a recenzi prodejce. Tato trestná činnost se velice složitě objasňuje a peníze, které se dostanou do rukou podvodníků, získá poškozený zpět pouze v ojedinělých případech.

Při nákupu přes internet

  • Zadejte údaje o společnosti nebo jméno prodávajícího do internetového vyhledávače. Díky tomu můžete zjistit, jaké zkušenosti s nimi mají jiní lidé.
  • Platbu předem provádějte jen tehdy, jde-li o skutečně důvěryhodného obchodníka. Jistě nedáte peníze na ulici neznámému člověku s příslibem, že Vám v budoucnu dodá věc. Na internetu tak však řada uživatelů činí. Platbu předem provádějte jen tehdy, pokud jste si jisti, že jednáte s důvěryhodným dodavatelem.
  • Mezi obvyklé znaky podvodu patří špatná jazyková úprava, požadavek platby předem v hotovosti či převodem, další požadavky na platby pod smyšlenou záminkou (clo, pojištění, přibalení většího počtu kusů výrobku) a tak podobně. Pamatujte si, že pokud se nabídka zdá příliš výhodná, než aby byla skutečná, tak nejspíš skutečná není!
  • Lidé si obvykle nečtou obchodní a smluvní podmínky a mnohdy se ve smlouvách zavazují k věcem, které je pak mohou nemile překvapit. Nicméně prověřit si předem toho, komu mám poslat peníze, zabere na internetu jen několik minut a může to ušetřit spoustu starostí a zachránit spoustu peněz.
  • Pokud se však stanete obětí podvodu, obraťte se na policii.