Kam o víkendu? Tvarglefest, prohlídky zámku při baterce nebo vinobraní v lázních

OLOMOUCKO, ŠUMPERSKO, JESENICKO – Přinášíme vám pravidelné tipy na víkendové akce na Olomoucku, Šumpersku a Jesenicku, stále je z čeho vybírat. Ať už si z naší nabídky vyberete nebo máte vlastní program, přejeme Vám příjemný a pohodový víkend.

Olomoucko

Olomouc

Sedmý točník knižního veletrhu LITR se uskuteční od pátku 24. do neděle 26. září v Konviktu v Olomouci. Projekt je zaměřený na autorské a umělecké publikace vydávané malými nezávislými nakladateli nebo vlastním nákladem. Cílem LITRu je podporovat a sdružovat nezávislé nakladatele a výtvarníky a poskytnout prostor jejich vzájemné interakci a prezentaci. Zájmem LITRu jsou autorské publikace, magazíny, ilustrované knihy, komiksy, originální kancelářské a výtvarné potřeby či jiné experimentální formy. Můžete se těšit na autorská čtení, výstavy, koncerty, workshopy, v sobotu a v neděli se uskuteční prodejní veletrh. Podrobný program najdete ZDE.

Uničov

V sobotu 25. září proběhne v hradebním příkopu pod muzeum U Vodní branky na Bezručově náměstí v Uničově vzpomínka na prázdniny ve stylu country & western Uničovské indiánské léto. Bude zde postavené indiánské teepee, od 14 do 17 hodin si můžete zkusit házení tomahawkem, střelbu z luku, praskání bičem, házení hlasem, rýžování zlata nebo umění indiánského stopaře. Dále si můžete nechat pomalovat obličej po indiánku nebo se zúčastnit westernové výtvarné dílny. Atmosféru dokreslí draví ptáci a další zvířátka. Od 18 hodin zahraje kapela Hubertus, v 19 hodin se můžete v letním kině podívat na film Limonádový Joe. Malí i velcí indiáni a kovbojové v kostýmech jsou vítáni.

Litovel

Přijďte si zkusit vylisovat vlastní jablečný mošt a hned ho taky ochutnat. V sobotu 25. září od 10 do 16 hodin se v Informačním středisku CHKO Litovelské Pomoraví – Šagoun koná Jablečný den. Kromě moštu můžete ochutnat také domácí jablečný štrůdl, připraveny jsou i další jablečné aktivity. Vstupné je dobrovolné.

Doubravský Dvůr

Den otevřených vrat se koná v sobotu 25. září od 10 do 17 hodin v Dobrovském Dvoře u Červenky. Přichystaná bude děkovná bohoslužba (v 9 hodin), živá folk(ová)lórní hudba, ruční výroba sýrů a jarmark. Můžete si prohlédnout farmu a děti vyzkoušet překážkovou dráhu

Velká Bystřice

Od pátku 24. září 15 hodin až do soboty 25. září 22 hodin můžete přijít ochutnat místní speciality na gastrofestival Tvarglefest. Festival je zaměřený na tvargle a pivo a koná se v amfiteátru na Zámeckém náměstí ve Velké Bystřici. V sobotu večer zahraje kapela O5 a Radeček a v neděli večer kapela No Name. Festival uzavře v sobotu ve 21:30 hodin ohňostroj. Pro děti budou přichystány skákací atrakce. Vstup na festival je volný, vstupenky budete potřebovat pouze na hudební a doprovodný program.

Šumpersko

Velké Losiny  

Tradičně na začátku podzimu jsou v sobotu 25. září na zámku ve Velkých Losinách přichystány večerní prohlídky při vlastní baterce. Při prohlídce si můžete prohlédnout nejstarší interiéry zámku a zámeckou kapli. Prohlídky začínají v 19:30, 20 a 20:30 hodin. Vstupné je 230 korun pro dospělé, 180 korun pro seniory a 120 korun pro děti. Nutná je rezervace na telefonu 773 785 281. Nezapomeňte si vzít vlastní baterky!

Bludov

Neobvyklý kulturní počin chystá obec Bludov. Buduje zcela originální venkovní galerii, která bude připomínat odkaz na slavného rodáka malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara. Venkovní galerie bude složena z krytého prezentačního prostoru a z prostoru pro sezení a relaxaci. Slavnostní otevření proběhne v sobotu 25. září ve 14 hodin naproti památníku Adolfa Kašpara. Součástí bude i zahájení fotografické výstavy Ivana Fíly nazvané Nebe nad Bludovem. Soubor černobílých snímků vznikal postupně na různých místech v obci. Režisér, scénárista, spisovatel a fotograf Ivan Fíla však zachytil známá místa osobitým autorským způsobem. Ve venkovní galerii se představí menší část snímků, kterou mohou návštěvníci zhlédnout kdykoliv, další soubor zhruba dvou desítek snímků bude k vidění v kinosále Kulturního domu Bludov. Součástí slavnostního zahájení bude i Sousedská oslava konce léta, tedy společenské setkání v kulturním domě s hudebním doprovodem skupiny Kareta. Na návštěvníky čeká kromě příjemného dne i občerstvení.

Zábřeh

V Zábřeze se stále slaví 50 let od založení Kulturního domu. V sobotu 25. září v 17 hodin proběhne vernisáž výstavy Zábřežáci, která připomene nejen bohatou a rozmanitou činnost zábřežských spolků, kroužků a souborů, ale i významné osobnosti spjaté s historií zábřežské zlaté kapličky. Je připraven doprovodný hudební program. Výstava bude přístupná od 27. září do 1. října od 9 do 17 hodin. Vstup je volný.

V neděli 26. září v 19 hodin se pak ve velkém sále Kulturního domu koná slavnostní koncert. Hradišťan & Jiří Pavlica je ojedinělé hudební uskupení s vysokou uměleckou i interpretační úrovní, nezvykle širokým žánrovým záběrem a netradičním repertoárem. Uměleckým vedoucím Hradišťanu je od roku 1978 výrazná tvůrčí osobnost – houslista a hudební skladatel Jiří Pavlica. Akce se koná za finanční podpory města Zábřeh. Vstupné je jednotné: 390 korun.

Staré Město

Metropolitní divadlo Praha vystoupení v pátek 24. září v 19 hodin v Kulturním domě ve Starém Městě a uvede divadelní hru Balada pro banditu. Vstupné je 80 korun.

Jesenicko

Rejvíz

Pojďte se projít po krásách Rejvízu. První ročník Rejvízského chodníku je přichystán na sobotu 25. září. Start je v 8 až 8:30 hodin od kiosku, trasa měří 25 kilometrů a vede k pramenům Javorné, do Javorné, na Férovku, nad Horní Údolí, Koberštejn, k Opavské chatě, na Kazatelny a zpět ke kiosku.

Lázně Jeseník

Přijďte v sobotu 25. září od 13 do 19 hodin k hudebnímu altánku v lázních Jeseník. Druhý ročník Lázeňského vinobraní nabídne ochutnávku nejlepších moravských vín a burčáků. K tanci a poslechu zahraje cimbálová kapela Strýci. Připravené bude také občerstvení a možnost zapůjčení pamětních degustačních sklenic. V případě nepříznivého počasí je připravena náhradní varianta v kongresovém sále.

Jeseník

Minipivovar Jeseník slaví 10.narozeniny. V sobotu 25. 9. vypukne Svatováclavský minifest, na výčepech bude přes dvacet druhů piv z různých minipivovarů. Čeká vás oslava piva, tradice a pohody v doprovodu několika kapel, jesenické design zóny, dětského koutku, fotokoutku a mnoho dalšího. Vstup je zdarma.