Olomoučtí celníci odhalili více než desítku Ukrajinců pracujících načerno

foto Celní úřad pro Olomoucký kraj

OLOMOUC – V průběhu tohoto týdne provedli olomoučtí celníci několik cílených kontrolních akcí, které se zaměřovaly na dodržování zákona o zaměstnanosti. Výsledkem toho je odhalení patnácti cizinců pracujících načerno. Zaměstnavatel za nelegálně zaměstnané cizince nehradí zdravotní pojištění, hrozí mu teď astronomická pokuta.

Při zářijové kontrole zaměstnávání cizinců se celníci mimo jiné zaměřili na předem vytipovanou stavbu nedaleko centra Olomouce a následně také na potravinový sklad. „Při prověřování několika desítek osob pocházejících převážně z východní Evropy zjistili, že patnáct z nich vykonává práci bez platného povolení k zaměstnání. Ve všech patnácti případech se jednalo o osoby ukrajinské národnosti,“ uvedl mluvčí Celního úřadu pro Olomoucký kraj David Kubenz. Někteří z těchto Ukrajinců nebyli schopni předložit ani platná pobytová víza.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Zaměstnavatelům, kteří umožnili cizincům práci načerno, hrozí nyní sankce až do výše 10 milionů korun.Nejedná se o ojedinělé případy, kdy celníci v rámci Olomouckého kraje zjistili porušení při zaměstnávání cizinců. V průběhu letošního roku bylo odhaleno již 41 nelegálně zaměstnaných cizinců. Celníci budou v obdobných kontrolách i nadále pokračovat.