Opilci ve Zlíně vyrazili na silnice. Jeden havaroval na sdíleném kole, jiný zaparkoval nárazem do zídky

Foto: MP Zlín

ZLÍN – Nadměrná konzumace alkoholických nápojů stála za několika událostmi, které v poslední době museli řešit zlínští strážníci. Zhoršený úsudek a koordinace tentokrát působily problém na hlavně silnicích. O několik varovných příkladů se podělil zástupce ředitele Městské policie Zlín Pavel Janík.

V pondělí 13. září odpoledne řešila hlídka městské policie řidiče, který si nelámal hlavu se zákazem odbočování vlevo a vlevo odbočil. „Jak záhy vyšlo najevo, ignorování dopravní značky nebylo zdaleka největším problémem čtyřiatřicetiletého řidiče. Ten se totiž před jízdou posilnil konzumací alkoholických nápojů, přičemž orientační vyšetření prokázalo, že mu v organizmu koluje přes 1 promile alkoholu,“ řekl Janík.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Strážníci dotyčného omezili na osobní svobodě. Věc si pak převzala policie.

Mladíky zlákala sdílená kola

O poznání nebezpečnější nápad se dostavil v neděli 19. září v hluboké noci u dvou mladíků ve věku 23 a 24 let, respektive s hodnotami 2,1 a 2,6 promile. „Mladí muži se rozhodli vyzkoušet kouzlo sdílených kol a skutečností, že porušují jak smluvní podmínky, tak i zákon o silničním provozu, se nikterak netrápili. Hlídka Městské policie Zlín je zastihla v okamžiku, kdy jeden se snažil marně rozjet, zatímco druhý se i s půjčeným bicyklem uložil z vertikální pozice do horizontální,“ vylíčil Pavel Janík.

Strážníci oběma cyklistům vysvětlili, že v podnapilém stavu nemohou řídit ani jízdní kolo, a doporučili jim pohyb výhradně po vlastních. To bylo nakonec pochopeno, ale i tak bude mít celá věc dohru v přestupkovém řízení před správním orgánem, kde jim hrozí vysoká pokuta.

„Něco málo“ před jízdou vypil a přijel vyzvednout auto přítelkyně

Stěží uvěřitelný příběh se pak odehrál ve středu 22. září večer v místní části Kudlov. „Čtvrthodinu před desátou přijal operační důstojník oznámení, že se poblíž zastávky MHD nachází skupina podnapilých osob. Další volající poté upřesnil, že v místě je odstaveno osobní motorové vozidlo, které jeho řidič zaparkoval nárazem do opěrné zídky, načež z místa odvrávoral pryč,“ přiblížil Janík.

V okamžiku, kdy již na místě stála auta městské i republikové policie, za nimi zastavil další vůz. „Z něj se vypotácel sedmadvacetiletý řidič, který se předem omluvil, že něco málo před jízdou vypil a poprosil o shovívavost, neboť přijel vyzvednout vozidlo, které do zdi zaparkovala údajně jeho přítelkyně. Hodnota 2,4 promile alkoholu v dechu, která se zobrazila na displeji elektronického analyzátoru, vyrazila dech všem přítomným,“ sdělil Pavel Janík.

Stejně jako v prvním popsaném případě podnapilý muž z místa svým vozem již neodjel a čekají jej značné nepříjemnosti. Ty s sebou obvykle přináší trestní řízení pro podezření z přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky.

Foto: MP Zlín