Virózy kosí předškoláky, mateřinky zejí prázdnotou

OLOMOCKÝ KRAJ – Ani ne měsíc od počátku školního roku a dětskou populaci trápí virózy. Během jednoho týdne se nemocnost předškolních dětí zvedla až o 100%. Ordinace dětských lékařů jsou narvány k prasknutí a děti místo vzdělávání se marodí.

Z hlášení, které každý týden poskytuje krajská hygienická stanice Olomouckého kraje, vyplývá, že počet nemocných dětí se během týdne téměř zdvojnásobil. Nejvíce pacientů je ve věkové kategorii od narození do pěti let.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Nejvíce nemocných dětí žije v okrese Prostějov, kde do postele v přepočtu ulehlo 7271 dětí na 100 tisíc obyvatel. Prostějovu na paty šlape Olomouc. V krajském městě aktuálně marodí 6507. V minulém týdnu to byla ani ne polovina (2900 dětí). Nejmenší nemocnost je naopak na Jesenicku.

Podle dětských lékařů děti nejvíce trápí klasická podzimní viróza. Mezi typické projevy patří rýma, kašel a bolesti v krku. Podle předsedkyně Sdružení praktických lékařů pro děti a dorost, Ilony Hülleové, mají děti díky dlouhé karanténní izolaci podlomenou imunitu. Paradoxně jim několikaměsíční absence v kolektivu spíše ublížila.

Své o tom ví i Alice Novotná, které během pár dní lehly obě dvě děti. „Nastoupila jsem do zaměstnání, syna dala do školky a dcera nastoupila do první třídy. Jenže ouha, přišlo nachlazení, děti začaly kýchat, prskat, kašlat, nastoupila teplota a bylo jasné, že do kolektivu nemůžeme. Bohužel nemám k dispozici babičku a na paragraf jsem musela sama,“ říká mladá maminka. V podobné situaci se v Olomouckém kraji během týdne ocitlo zhruba pět tisíc rodin.