KORONAVIRUS: Další drobné rozvolnění, které ulehčí život především rodičům dětí do 18 let

Zdroj: online vysílání

Česko – I když počty nově nakažených setrvale mírně rostou, pozitivní zprávou je, že těch, kdo potřebují v souvislosti s onemocněním covid-19 odbornou péči v nemocnici, nepřibývá (resp. počty hospitalizovaných dokonce klesají). Snad i proto rozhodla vláda na podmět ministra zdravotnictví o dalším rozvolnění, které potěší zejména děti, resp. jejich rodiče. Dotkne se ale i dospělých.

Ačkoliv obvykle jsou víkendové dny těmi, kdy laboratoře zaznamenávají nejnižší počty nově prokázaných nákaz koronavirem, např. tuto sobotu (ve srovnání se sobotou předchozí) prokázané případy vzrostly cca o třetinu (z 302 na 409). Také týdenní incidence vzrostla, a to na 30 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel. Ovšem počty hospitalizovaných průběžně spíše klesají a aktuálně je v nemocnicích méně než 170 lidí, z nichž 30 je ve vážném stavu a potřebuje intenzivní péči. „Zatím se epidemická situace nijak dramaticky nezhoršuje, čísla jsou obdobná, nedochází k eskalaci, ale musíme být obezřetní,“ shrnul pak ministr zdravotnictví Vojtěch. A zároveň oznámil, že již od čtvrtka dojde k dalšímu mírnému rozvolnění.

Rozvolnění pro školy, kroužky i neměnné dospělé kolektivy

I když se nejedná o rozvolnění nijak „dramatické“, minimálně rodiče dětí, které navštěvují rozličné zájmové kroužky, si trošku oddechnou – na základě úpravy mimořádného opatření proti šíření koronaviru totiž již nebude nutné (právě počínaje čtvrtkem) prokazovat v případě návštěvy kroužků bezinfekčnost. Jednu podmínku ale přeci jen tato změna má, tedy to, že děti/studenti musí být z jedné školy či neměnného kolektivu. „Rozvolňujeme opatření týkající se testování u dětí, vztahuje se to k volnočasovým i vzdělávacím aktivitám – již nebude nutné vyžadovat test,“ uvedl tak Vojtěch s tím, že opatření se bude týkat např. i prohlídek zoo, botanických zahrad, návštěv muzeí, výstavních prostor, divadel, kin, sportovních utkání (s účastí do 20 osob) apod.

Pokud tedy na výše jmenovaná místa zamíří žáci z jedné školy, prokazování bezinfekčnosti nebude nutné. Rozvolnění ale bude uplatněno také v případě dalších kolektivních aktivit – a zahrnuty budou nejen děti do 18 let, ale také dospělí. „Abychom nedělali rozdíly, pokud půjde o neměnné kolektivy, nebude nutné, aby účastníci měli test. Bude ale nutné vést docházku – evidenci účastníků, aby při objevení nákazy bylo pro hygienickou stanici snazší trasování,“ shrnul ministr zdravotnictví.

Další testování ve školách

Již po skončení první vlny testování ve školách, které se konalo hned na počátku září, avizoval ministr zdravotnictví také to, potenciálně jeho resort počítá s další testovací vlnou. Ovšem testů, které by bylo možné užít, byl v danou chvíli nedostatek. Dnes však Vojtěch oznámil, že vláda vzala na vědomí, že ministerstvo školství využije opci v rámci veřejných zakázek na testy v počtu 1,6 milionu kusů. „Konkrétní termín testování nemáme – vše zatím jen konzultujeme s hygieniky. Testy ale v případě potřeby budou k dispozici a bude jich dostatek k tomu, abychom byli schopni provést testování v několika kolech,“ upřesnil Vojtěch.