Žralok z hodonínské zoo zničené tornádem našel nový domov na Svatém Kopečku

OLOMOUC – Hodonínská zoo po ničivém tornádu přijde o pavilon akvárií. Během několika dnů dokoná ničivé důsledky tornáda a pavilon čeká demolice. Plánuje však stavbu novou. Obyvatelé mořských akvárií se tak vydávají na své cesty do zpřátelených zoologických zahrad. Pro žraloka černoploutvého se novým domovem stala ta olomoucká.

„Jsme rádi, že jsme mohli této 5leté samici poskytnout dnes už s největší pravděpodobností trvalý domov. I proto, že naše více než 20letá samice získala společnost. Transport proběhl ve speciální kádi, pod odborným dohledem, samice přijela z Hodonína v pořádku a včera již poprvé přijímala potravu,“ řekl v pátek Josef Drtil, zástupce vedoucího pavilonu šelem a mořských akvárií. Olomoucká zoo se zabývá chovem těchto paryb od roku 1999. V tomto roce přivezla tři jedince, mláďata, která za půl roku vyrostla z původních 30 centimetrů na 60 centimetů. Jedna z původních samic je v zoo dodnes.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line .

Zajímavosti

Žralok černoploutvý patří k rychlým plavcům, žijících v mělkých lagunách v okolí korálových útesů a mangrovech v indicko-pacifické oblasti, přes Suezský průplav vypluje občas i do Středozemního moře. Proniká do hloubek až 75 metrů, mláďata se vyskytují v mělčích vodách. Člověka napadá spíše výjimečně, a to většinou tehdy, když si splete jeho nohy s rybami. Jinak upřednostní menší druhy ryb, korýše a hlavonožce. Celým tělem dokáže vyskočit nad vodní hladinu a rozhlédnout se po okolí – takzvané špionážní skákání. Pohlavně dospívá po dosažení délky 110 centimetrů. Dospělec dorůstá obvykle 110-150 centimetrů, výjimečně až 180 centimetrů. První hřbetní ploutev a spodní část ocasní má na svém konci černé zbarvení. Žraloci jsou živorodí, vejce se vyvíjí v těle samice, která rodí 2-4 mláďata.

Akvaristika v olomoucké zoo

Akvaristika má v Zoo Olomouc velmi dlouhou tradici. První akvarijní expozice vznikla již koncem roku 1962 v pavilonu opic. Po přestavbě pavilonu šelem koncem osmdesátých let se v něm vybudovalo 6 akvárií o celkovém objemu 11 000 litrů vody a akvarijní expozice se přesunula sem. Později přibyla další nádrž o objemu 7000 litrů. Od poloviny 90. let docházelo k postupné přeměně sladkovodních akvárií na mořská. V roce 1999 se návštěvníci obdivovali prvnímu obřímu mořskému akváriu o objemu 17000 litrů, v němž se proháněli právě žraloci černoploutví. V roce 2003 byla v provoz uvedena největší mořská nádrž o objemu přes 40 000 litrů vody, do níž byli přemístěni dva z těchto žraloků. V roce 2005 zatraktivnilo prostory vstupu do zoologické zahrady mořské akvárium, a tím bylo rozšiřování akvarijní expozice prozatím ukončeno.