KORONAVIRUS: Rostou počty nakažených i hospitalizovaných, 3. dávka očkování bude pro veřejnost dostupná až koncem října

Zdroj: Pixabay

Česko – S kolísajícími teplotami a rychle se proměňujícím počasím pozvolna nastává klasické období respiračních onemocnění. Právě podzim je tedy dobou, kdy řada lidí marodí byť jen s běžnou chřipkou (zejména mezi dětmi nyní respirační onemocnění skokově narostla a řada z nich na základě doporučení ministra školství zůstává i z preventivních důvodů doma) – a zdá se, že klimatické podmínky se postupně začínají promítat také do počtu nově nakažených covidem-19, jejich počty totiž průběžně narůstají. To bohužel platí také pro počty hospitalizovaných. Ačkoliv v nemocnicích končí především neočkovaní, rizikem je nákaza také pro řadu lidí se (z různých důvodů) sníženou imunitou. Těm by měla být k dispozici třetí, posilující dávka očkování – vzhledem k podmínce osmiměsíčního odstupu od dokončení původního očkování na ně však řada přijde nejdříve za měsíc…

Epidemická situace

Koronavirová epidemie pozvolna sílí, což dokládají počty nově potvrzených případů koronaviru – těch laboratoře za včerejšek prokázaly 732. Kromě toho, že se jedná o nejvyšší hodnotu od letošního 19. května, je to také číslo o cca 200 vyšší než ve stejný den před týdnem, provedených testů bylo přitom méně. Vzrostla také týdenní celorepubliková incidence, a to z hodnoty 31 na 33 nakažených v přepočtu na 100 tis. obyvatel. Průměr se ale liší napříč kraji, nad touto hodnotou je s incidencí 53/100 tis. Praha, ale také Moravskoslezský, Jihočeský či Jihomoravský kraj. Naopak nejnižší incidence je aktuálně zaznamenána v kraji Královéhradeckém (9/100 tis.).

Stoupá také počet hospitalizovaných, těch je v nemocnicích v souvislosti s nákazou covidem-19 aktuálně 237, což je sice nejvíce od první poloviny letošního června, na druhou stranu loni touto dobou již v českých nemocnicích ležely tisíce nemocných. Většina nakažených je stále mezi neočkovanými – ti v celkovém počtu všech nákaz tvoří až 80 %. Zájem o očkování ale u nás setrvale klesá, včera bylo podáno jen cca 10 tis. dávek vakcíny.

Posilující dávka očkování

Ačkoliv vláda již rozhodla o možnosti podstoupit třetí, posilující dávku očkování, aktuálně byla podána jen cca desetině těch, kterým je (vzhledem k nutnosti dodržení časového odstupu od podání poslední dávky očkování původního) dostupná. Třetí dávka je tak aktuálně podávána zejména zdravotníkům, běžná veřejnost si na ni ještě bude muset počkat. „Aktuální zájem je deset až patnáct lidí za den, a někdy v říjnu, za zhruba měsíc, by mohla přibýt také veřejnost, protože očkovat se dá až po osmi měsících poté, co máte za sebou druhou dávku,“ uvedla pak pro Českou televizi mluvčí Městské nemocnice Ostrava Andrea Vojkovská. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch přitom již dopředu avizoval, že ochranu je třeba poskytnout nejen zdravotníkům, ale také seniorům a chronicky nemocným. Rozhodnutí je však samozřejmě opět na každém. Očkování třetí dávkou není třeba ani k tomu, aby člověk mohl prokazovat svou bezinfekčnost (pro tu stačí řádně dokončené očkování, a to bez ohledu na to, zda se jedná o vakcínu jedno- či dvoudávkovou).