
V knihách o Jamesi Bondovi je pan Q jinak nejmenovaným vedoucím oddělení Q, fiktivní pobočky tajné služby, která má za úkol vyrábět rafinované špionážní pomůcky. Ovšem skutečná předloha pro tuto postavu existovala.
Charles Fraser-Smith
Za druhé světové války byl tímto mužem Charles Fraser-Smith, zaměstnanec oddělen MI6, který předtím působil jako křesťanský misionář v Maroku. Oficiálně byl zaměstnán jako dočasný státní zaměstnanec v oddělení pro textil a odívání při Ministerstvu dodávek. Většina jeho nadřízených, ani jeho sekretářka netušili, jaká je jeho skutečná práce.
Skutečnou prací totiž bylo vynalézání pomůcek pro tajné agenty působící na okupovaných územích. Jeden z prvních úkolů spočíval v obstarání autentických uniforem pro pracovníky SOE (Special Operations Executive, Oddělení pro zvláštní operace), kteří působili na území Španělska. Fraser-Smith byl ale příliš vynalézavý, aby se spokojil s touto úlohou – i když v tajných službách.
Vynalézavý muž
Začal tedy brzy přicházet s vlastními nápady. Mezi ně patřily kompasy ukryté v psacích perech a štětky na holení s dutinou pro svitky filmu. V dobách, kdy se běžně kouřila dýmka, vyráběl dýmky s troubelem vyloženým azbestem, do něhož bylo možno ukrýt dokumenty. Své pomůcky nazýval “vynálezy Q” jako analogii k “lodím Q” v první světové válce. To byla plavidla vybavená těžkými zbraněmi maskovaná jako neozbrojené obchodní lodi.
Ian Fleming (autor knih s Jamesem Bondem), který se s Fraserem-Smithem stýkal v rámci své práce pro zpravodajskou službu námořnictva, si pak termín vypůjčil pro románovou postavu vynálezce špionážních pomůcek.
Univerzální vynálezy
Některé z jeho nejlepších vynálezů přežily svůj bezprostřední účel. Kupříkladu polotuhá strava v tubách od zubní pasty stála v poválečných letech u vzniku nového způsobu balení mazacích sýrů a dalších potravin. Jako první také zavedl použití bombiček se stlačeným vzduchem k nafouknutí záchranných vest.
Uchoval mnoho vzorků svých vynálezů a po odchodu do důchodu vybudoval ve svém domě neformální muzeum svých prací. Dožil se dokonce literárního zpracování své osoby jako pana Q v knihách o Bondovi.