Nálezce zlatého pokladu v Hostýnských vrších čeká bohatá odměna

Foto: Muzeum jihovýchodní Moravy ve Zlíně

ZLÍNSKÝ KRAJ – Poctivý nálezce 74 zlatých mincí, na které narazil v loňském roce v Hostýnských vrších, rozhodně neodejde s prázdnou. Krajští radní mu navrhli poskytnout odměnu ve výši 145 tisíc korun. O udělení příspěvku rozhodnou zastupitelé na listopadovém zasedání.

Jeden z nejbohatších nálezů ve Zlínském kraji za poslední desítky let se loni v květnu podařil náhodnému nálezci při procházení zalesněné části Hostýnských vrchů. Podle odborníků z Muzea jihovýchodní Moravy jde o dukáty z konce 16. a začátku 17. století. Všechny se pak nacházely ukryté v keramickém hrnku těsně pod povrchem země.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Mimo dar v hodnotě 145 tisíc korun připadá poctivému nálezci ještě zákonná odměna, v tomto případě do výše drahých kovů, z nichž jsou mince vyrobeny. „Najít poklad je samo o sobě jakousi odměnou, ale tím to nekončí. V případě nálezu mincí jde o kulturní dědictví, které musíme chránit a uchovat pro další generace. Nález totiž představuje jedinečnou sondu do struktury oběživa v úrovni zlaté obchodní mince v době třicetileté války na východní Moravě,“ ocenila krajská radní pro kulturu a školství Zuzana Fišerová.