Jen si číst nebo sledovat seriály nejde, říká důchodkyně, která háčkuje chobotničky pro novorozence

Miroslava Lidralová předává háčkované chobotničky. Foto: KNTB

ZLÍN – Paní Miroslava Lidralová se pandemií nenechala zlomit a ve svých 77 letech se rozhodla najít si nový koníček. Nadchla se pro háčkování chobotniček, které usnadňují předčasně narozeným dětem vstup do života. Zlínské nemocnici jich teď darovala rovnou 50.

Paní Miroslavu baví háčkování celý život. O chobotničkách se dozvěděla od kamarádek. Protože v době koronaviru omezila společenská setkávání, našla si na internetu, jak vypadají a jak je vyrobit.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Říká, že nejprve musela získat rutinu, dnes je ale háčkuje třeba při sledování televize. Výroba jedné ji zabere přibližně tři hodiny. „I v téhle době plné omezení se dají dělat smysluplné věci. Rozhodně bych si nemohla celé dny jen číst nebo sledovat seriály,“ prohlásila rezolutně paní Lidralová.

Padesát háčkovaných chobotniček od Miroslavy Lidralové zamířilo na novorozenecké oddělení zlínské nemocnice. S touto pomůckou tam mají velmi dobré zkušenosti. „Je vyzkoušená. A je pravdou, co ukazují výzkumy z Dánska, že chobotničky svými chapadélky připomínají nedonošeným dětem pupeční šňůru jejich maminek. Když je mají v rukách, netahají za zavedenou sondu či hadičky a jsou klidnější,“ sdělila Marcela Pumprlová, staniční sestra na JIP novorozeneckého oddělení.

Protože háčkování chobotniček Miroslavu Lidralovou baví, dostane od ní za čas Baťovka další várku. „Už na ní pracuji,“ ujistila.

Miroslava Lidralová (vpravo) a Marcela Pumprlová. Foto: KNTB
Háčkované chobotničky dorazily do Baťovky v kufru auta. Foto: KNTB