Senioři jsou stále častěji ohroženi samotou: jak se s ní vypořádat?

Být občas o samotě a mít možnost věnovat se pouze sám sobě a svým koníčkům může být prospěšné. Problém ale nastává ve chvíli, kdy si člověk začne připadat osamoceně a je často sám i proti své vlastní vůli. Zejména senioři a lidé nad padesát let spadají do kategorie lidí, kteří jsou samotou ohroženi. Jak tomu zabránit a co pro to můžete sami udělat?

Syndrom prázdného hnízda

Doby, kdy se ženy vdávaly a muži ženili ve dvaceti letech a rovnou měli děti, jsou víceméně pryč. Stále více se rozmáhá trend, že lidé spolu nejprve začnou randit, poté se sestěhují a oba se věnují kariéře, popřípadě si nejprve spolu pořídí domácího mazlíčka. Průměrný věk matek prvorodiček tak neustále stoupá – a momentálně se nachází okolo hranice 28 let.

A právě to je jeden z aspektů, který způsobuje, že lidé po padesátce jsou osamělí. Dříve totiž bylo běžné, že tato věková skupina lidí spadala již do kategorie seniorů. Jenomže nyní jsou to pracující lidé, jejichž děti je navštěvují jednou za čas.

Nikdo nechce být sám

Na druhou stranu, syndrom prázdného hnízda, který přetrvává, protože lidé kolem padesátky nemají vnoučátka, o která by se mohli starat a která by mohli rozmazlovat, znamená, že mají tito lidé více času sami na sebe. Kvůli smutným statistikám vysoké rozvodovosti jsou ve většině případů tito lidé ale sami. Naštěstí existuje jednoduché řešení: seznamky pro seniory 50+.

Díky nim mohou osamělí lidé pod padesátce vyplnit svůj volný čas, a navíc si najít i partnera, se kterým mohou zažít věci, o kterých si mysleli, že je již nikdy nezažijí. Jak se totiž říká, láska květe v každém věku. A lidé, kteří díky seznamce potkali svého životního partnera i ve věku, který dávno přesáhl padesátku, vám to potvrdí.


Zdroj obrázku: fizkes / Shutterstock.com

Věnujte se svým koníčkům

Další věcí, kterou vyplňujte svůj volný čas, jsou koníčky. Nejlépe se začněte věnovat něčemu, kvůli čemu budete muset opustit svůj domov a jít mezi lidi. Může se jednat o týmové cvičení, kroužky keramiky a k zahození není ani zvážení studia univerzity třetího věku. Zkrátka a dobře, cíl koníčků je jasný: poznávat nové lidi a vylézt ze své ulity.

Nebojte se navazovat nová přátelství

Přestože seznamku jsme vám již doporučili, není od věci navazovat ani nová přátelství. S kamarády ze školních let jste se mohli odcizit, s rodiči stejně starých dětí si možná už nemáte co říct a kolegy z práce vídáte pořád. Zatoužíte-li po změně, nebojte se oslovit někoho, kdo vám je sympatický a navazujte nová přátelství. Máte před sebou ještě celou řádku let a je spousta dobrodružství, která na vás čekají. Proč je tedy nepodniknout s někým, kdo je s vámi na stejné vlně?

Rozmazlujte se, ale ne pouze sledováním televize

Víte, jakou činností lidé nejčastěji vyplňují volný čas? Sledováním televize. To sice samo o sobě není špatné, ale pokud před ní trávíte veškerý svůj volný čas, rozhodně to není správné, ani zdraví prospěšné. Místo toho se rozmazlujte a pečujte o sebe. Přečtěte si knížku, kterou si toužíte přečíst. Dopřejte si masáž nebo kupříkladu návštěvu salonu. Nenechte se ovládat samotou a místo toho ji využijte ve svůj prospěch. Čas strávený o samotě berte jako příležitost dopřát si něco, co máte rádi a co vám dělá radost.

Je velký rozdíl mezi samotou a osamělostí. Samotu člověk vyhledává sám od sebe, ale osamělost přichází bez pozvání. Bojujte s ní a nedovolte jí, ať vám ovládá život. Najděte si parťáka, se kterým budete osamělosti čelit společně a také se nebojte pustit se po hlavě do nových koníčků a objevovat nová hobby. Zejména pokud spadáte do kategorie lidí ve skupině 50+, kteří jsou bez partnera a vnoučat a občas zažíváte stavy osamělosti.