Úspěch břeclavských studentů: Jejich sonda se vrátila z vesmíru

Foto: SPŠ a OA Břeclav

BŘECLAV – Studenti oboru elektrotechnika z Břeclavské Střední průmyslové školy E. Beneše a Obchodní akademie  vypustili sondu do stratosféry výšky kolem 30 km v rámci projektu Dotkni se vesmíru. Z této výšky pořídili fotografie zakřivení Země a dokázali, že Země je opravdu kulatá.

Sonda odstartovala v pondělí 4. října kolem 13:15 hodin z Hydrometeorologického ústavu v Praze a dopadla po prasknutí balónu v blízkosti Nové Paky. Sondu vypustila posádka ve složení Martin Grůza, Radek Prajka, Viktorie Kodlová, Josef Slavík, Matyáš Knedlík, David Knésl, Adam Gajdůšek a Jana Pilátová (řídící centrum v místě bydliště).  Sonda po celou dobu vysílala informace o své poloze a průběžně fotografovala. Vystoupala do výšky kolem 33 km a otestovala teplotu -58 stupňů. Zpočátku se pohybovala někde nad Prahou a pak snad někam do vnitrozemí, kde ji budou hledat. „Poznáte ji podle označení TTS4. Tak nám držte palce, ať všechno klapne a sonda se nám živá a zdravá vrátí zpátky.  Sponzorem celé akce je společnost Fosfa a.s. za což jí moc děkujeme,“ napsala břeclavská posádka na stránce školy.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.