Když se váš zelený plot začne rozpínat k sousedovi. Kdo ho má ostříhat – soused, nebo vy?

Ilustrační foto. Zdroj: Pixabay, free image

Patrně to mnozí znáte. Nedaleko plotu zapíchnete miniaturního zeleného prcka a za pár let je z něj křovisko jako blázen. Navíc pěkně zvědavé. Nestačí mu jen koukat k sousedovi otvory v plotu. Začne ho drze přelézat, aby zjistilo, jestli to u souseda není náhodou lepší než u vás. A tak se stane, že větve vašich keřů, smrků či jiné zeleně přerostou do sousedovy zahrady. A pokud nikdo nic neřeší, léta běží, větve sílí a jednoho dne může být na světě problém v podobě vyhrocených sousedských vztahů.

Stromy

Pokud větve či kořeny vašeho stromu zasahují na sousedův pozemek, soused je dle zákona (§ 1016 odst. 2 občanského zákoníku) nesmí jen tak uřezat. Jestliže mu vadí, má vás správně požádat o jejich odstranění, a teprve když vy v přiměřené době nereagujete, pak to může udělat sám. „Chirurgický“ zákrok by měl provést šetrně a ve vhodném ročním období. Dřevo, které takto získá, je dle zákona jeho. Takže jednou z vašich možností je se o větve nestarat a čekat, co na to soused.

Nestromy“

Pokud k sousedovi nezasahují kořeny či větve stromu, ale „jiných“ rostlin (§ 1016 odst. 3 občanského zákoníku),  může je dotyčný odstranit šetrným způsobem bez dalších omezení. Právě do této „nestromové“ kategorie patří keře, které nejčastěji tvoří živé ploty. V tomto případě vás soused nemusí vyzývat k tomu, abyste přesahující části keřů odstranili a čekat, až to uděláte.

Mrtvý brouk není nejlepší

Pokud vám ovšem jde o blaho vašich zelenáčů, pak bude lepší, když si je ostříháte sami bez ohledu na to, že ze zákona to dělat nemusíte. Soused má sice postupovat šetrně a rozumně, jenže když vám pak po ořezu uschne polovina živého plotu, nebudete to moci dávat za vinu jemu, ale pouze sobě.

Vstup na pozemek souseda

V rámci dobrých sousedských vztahů je určitě dobré se raději domluvit. Pokud si ujednáte, že přesahující zeleň ořežete sami, ne vždy to zvládnete ze svého pozemku. Jestliže zahrady neodděluje plot (typické pro chatové osady), tak těch pár kroků na sousedův pozemek uděláte a nic neřešíte. Pokud je tam plot, je to horší. Správně je ovšem třeba respektovat vlastnické právo (plot neplot) a získat svolení souseda. Může však odmítnout? Podle § 1021 uvedeného zákona platí, že soused vám musí tento vstup umožnit, a to v době, rozsahu a způsobem, které jsou nezbytné k údržbě vašeho pozemku nebo k hospodaření na něm, nelze-li tohoto účelu dosáhnout jinak.

Jestliže byste však sousedovi způsobili na jeho pozemku nějakou škodu, máte povinnost mu ji nahradit. Takže pokud byste při stříhání větví rozšlápli nějaký vzácný botanický druh rostliny či rozbili okno skleníku, musíte škodu nahradit.

Zdroj: Občanský zákoník v platném znění

Dále k tématu:

Když soused na podzim neuklízí. Sousedovo listí, ovoce a větve na vaší zahradě