Pomníky odbojářů na Ústředním hřbitově již nejsou důstojné, projdou proto opravou

Zdroj: MMB

BRNO – Pietní místo na Ústředním hřbitově pro popravené a umučené účastníky odboje z let 1939-1945 a odbojáře, kteří následkem mučení zemřeli po válce v letech 1946-1948 nahlodal zub času. Z toho důvodu město našlo zhotovitele, který všech 81 pomníků opraví a vrátí tak místu svou důstojnost.

Momentální stav pietního místa vypadá tak, že desky jsou zatlačeny do terénu, se kterým splývají či z něj vyčnívají, žula je znečištěná a přerůstá přes ni tráva a drny. Kamenné kulaté podstavce jsou vtlačeny do trávy. Sondami bylo zjištěno, že desky i podstavce jsou položeny do země a nenacházejí se pod nimi urny ani ostatky zemřelých. „Naším záměrem a cílem opravy je vyjmout desky a obnovit pod nimi základ z prostého betonu, do kterého budou osazeny dva ocelové trny. Horní plocha základu bude přizpůsobena tak, aby masivní žulové desky vyčnívaly rovnoměrně nad terén,“ popsal 1. náměstek primátorky Petr Hladík. Náhrobky budou očištěny od prachu a zbytků mikroorganismů a ošetřeny prostředky na hubení řas. Nápisy budou obnoveny a žulové náhrobní desky budou vyvýšeny nad terén tak, aby se kolem nich dala jednoduše sekat tráva. Město vybíralo zhotovitele podle nabídnuté ceny. Zakázku vyhrál Petr Kaláb z Neslovic s návrhem necelých 600 tisíc korun.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.