Máte správně pojištěnou střechu nad hlavou? Podpojištění nemovitosti vás může přijít pěkně draho

Ilustrační foto

Ceny nemovitostí stabilně rostou a vypadá to, že konec tohoto trendu není prozatím v dohledu. Majitelé nemovitostí jsou spokojeni. Jejich byty, domy či chalupy získávají na hodnotě, a to někdy přímo skokově. Majetek se jim tak zhodnocuje mnohem více, než kdyby své peníze nechali ležet na účtu v bance. Mnohdy si však neuvědomují jednu zásadní věc. Rostoucí hodnotě nemovitého majetku je potřeba přizpůsobit také pojistku. Jinak hrozí, že pokud dům utrpí nějakou škodu, peníze od pojišťovny zdaleka nepokryjí náklady na opravu, a pak nezbude nic jiného, než sáhnout hluboko do vlastní kapsy, případně si vzít úvěr. O těch, kteří nejsou pojištěni vůbec, raději ani mluvit nebudeme. V dnešní době to je hazard podobný Ruské ruletě.

Není pojistka jako pojistka

Pokud vám soused řekne, že má pojištěný barák za tisícovku ročně, kdežto vy „vysolíte“ pojišťovně ročně tisícovky čtyři, nenadávejte hned, jak vás pojišťovna okradla. Jestliže oba domy nepostihne žádné neštěstí, je to samozřejmě soused, který ročně ušetří na pojištění nějakou tu tisícikorunu. Pokud by vám však povodeň, vichřice, tornádo (po katastrofě na jižní Moravě tornádo u nás už nepovažujeme za vtip) srovnaly domy se zemí, váš soused by dostal třeba od pojišťovny na stavbu nového domu jen necelý milion, zatímco vy částku mnohem vyšší. Při dnešní ceně stavebních materiálů a řemeslných prací, které rostou kosmickou rychlostí (přičemž obojího je navíc nedostatek) by soused za ty peníze postavil možná tak garáž a kůlničku na dříví. Důvodem je, že jeho dům byl podpojištěný. Základem je tedy mít správně nastavenou pojistku tak, aby odrážela skutečnou hodnotu nemovitosti.

Podpojištění

Pokud si svou nemovitost pojistíte na nižší částku, než je její skutečná hodnota, pak se jedná o tzv. podpojištění. V praxi to znamená, že sice budete platit nižší pojistné, než byste platili při adekvátní výši pojištění, ale pokud se něco stane, nemůžete očekávat, že vám pojišťovna vyplatí sumu, která pokryje skutečné náklady na opravu nemovitosti či dokonce její novou stavbu v případě totálního zničení. A právě v případech, kdy je nemovitost kompletně zničena a je ji v podstatě potřeba postavit  znovu, je podpojištění obrovským problémem. Dům, který byste před lety postavili třeba za dva miliony, dnes postavíte zhruba za čtyři. Pokud jste však neaktualizovali pojistku, pak vám pojišťovna vyplatí pouze miliony dva a se zbytkem si budete muset poradit sami.

Aktualizace smluv

Je tedy zřejmé, že i původně skvěle sestavená smlouva na míru se může stát po čase špatnou. Jedná se o klasiku, kdy pojistnou smlouvu uzavřete a strčíte ji do šuplíku s tím, že máte na dalších deset let vystaráno. Problém však může nastat klidně už i po třech letech, protože dojde k růstu cen. Proto si své pojistné smlouvy alespoň co dva, maximálně co tři roky, projděte s odborníkem a zvažte jejich aktualizaci.

Může vás zajímat:

Není už vaše pojistka pro vás výhodná? Možností, kdy ji vypovědět, je několik. Lidé o nich většinou neví