Paní Markéta přijela do Znojma až z Trutnova kvůli operaci lokte

zdroj: Nemocnice Znojmo

ZNOJMO – Paní Markéta přijela podstoupit operaci lokte do znojemské nemocnice až z Trutnova. Ortopedické oddělení znojemské nemocnice ji doporučili na odborném pracovišti v Praze.

Po operaci lokte a velkém zánětu měla téměř nehybnou levou končetinu a řada běžných činností se pro ni stala nevykonatelných. Nyní je po transplantaci části kloubu a rehabilituje. Současné možnosti pohybu v lokti vnímá téměř jako zázrak. Paní Markéta utrpěla před dvěma roky úraz, který si způsobila pádem při obyčejném zakopnutí. Po několika operacích se její levá ruka stala téměř nehybnou. Následně byla propuštěna s tím, že již nelze hybnost ruky navrátit a má očekávat nástup artrózy a bolestí bez dalšího řešení. „V Praze mi sdělili, že jediné pracoviště, které mi může pomoci, je znojemská ortopedie,“ popsala paní Markéta svou cestu z Trutnova do Znojma.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Pacientce bylo doporučeno řešení transplantací kosti, s níž souhlasila. Na konci září byla operována. „Pacientce jsme nahradili tři čtvrtiny kloubní plochy dolního konce pažní kosti štěpem od dárce a obnovili jí pohyb téměř do normálního rozsahu. Nyní musí tři měsíce rehabilitovat, aby si zachovala rozsah pohybu a současně končetinu šetřit, aby se štěp správně vhojil. Následně by měla vést normální život,“ zhodnotil operaci a rekonvalescenci primář Ortopedicko-traumatologického oddělení Radek Hart, který operaci provedl. „Jedná se o ojedinělé operační výkony i v rámci střední Evropy, které se v ČR provádí pouze ve Znojmě,“ doplnil profesor Hart. V tuto chvíli se pacientka dotkne ramena, což bylo před operací nemožné. Hybnost bez pomoci je podstatně vyšší, než byla. „Těším se, že se budu moci věnovat s rodinou standardním věcem, jako je lyžování, jízda na kole nebo budu moci vykonávat běžné domácí práce, třeba úklid,“ uzavřela s úsměvem paní Markéta.