Sebemenší pochybení může mít fatální následky, říká o své práci dispečerka operačního řízení

Foto: archiv ZZS ZK

ZLÍN – Zdravotnické operační středisko Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje je pomyslnou řídící věží pro zajištění správného fungování celé záchranky. Na to, aby se systém nezhroutil jako domeček z karet a nenastal kolaps, dohlíží dispečer operačního řízení.

Tuto nesmírně složitou činnost zpravidla zastávají jen ty nejzkušenější dispečerky. Jednou z nich je i Miroslava Řezáčová. „Dispečer operačního řízení vysílá a koordinuje činnost výjezdových skupin, spolupracuje s Hasičským záchranným sborem, Policií České republiky, horskou službou, leteckou záchrannou službou a zdravotnickými zařízeními,“ snaží se nastínit obrovský objem práce Miroslava Řezáčová, která na této pozici pracuje od dubna roku 2015.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Hlavním úkolem je použít správné zdroje ve správný čas a na správném místě

Jak to tedy vypadá v praxi, když se dovoláte na tísňovou linku 155? „Na službě máme tři takzvané calltakery a jednu dispečerku operačního řízení. Úkolem calltakerů je právě příjem a řešení tísňové výzvy, tedy vašeho telefonátu na linku 155. Na základě dostupných informací vyhodnotí calltaker stupeň naléhavosti a potřebné zdroje. To následně přepošle v tu chvíli sloužícímu dispečerovi operačního řízení,“ popisuje Řezáčová.

Zatímco calltaker nadále poskytuje instrukce k první pomoci a je s volajícím podle potřeby nadále ve spojení, tísňovou výzvu si přebírá dispečer operačního řízení. Na základě toho pak Miroslava Řezáčová nebo její kolegyně vysílají auta do terénu. Musí určit, z které základny a jaký sanitní vůz pojede, zda je potřebná i přítomnost lékaře u zásahu. Pokud je to nutné, informuje také zbylé složky integrovaného záchranného systému.

Tím ale povinnosti zdaleka nekončí. „Dispečer operačního řízení musí mít přehled o rozmístění, množství a dostupnosti výjezdových skupin. Musí umět stanovit priority, nalézt optimální řešení, reagovat na konkrétní událost, ale být připraven i na událost, která teprve vznikne,“ popisuje Řezáčová.

Nutné je nejen správně vyhodnotit situaci, ale třeba ovládat práci s mapou a radiovou komunikaci, která je hlavním komunikačním prostředkem s výjezdovou skupinou. „Řečeno s trochou nadsázky, mým hlavním úkolem je použít správné zdroje ve správný čas a na správné místo,“ usmívá se Miroslava Řezáčová.

Sebemenší pochybení může mít fatální následky

Přiznává, že práce je po psychické stránce velmi vyčerpávající. „Je to práce týmová, která vyžaduje maximální soustředění. I sebemenší pochybení může mít fatální následky,“ uvědomuje si Řezáčová.

Svůj volný čas věnuje nejenom rodině, ale i aktivnímu sportování, které ji neskutečně dobíjí. „Cestování, plavání či divadlo, to všechno patří do škatulek mojí první pomoci,“ dodává dispečerka.