Knihovna Jiřího Mahena se stala Knihovnou roku 2021 v oblasti poskytování služeb

Ilustrační foto

BRNO – Od 14. 10. je Knihovna Jiřího Mahena držitelkou ocenění Knihovna roku 2021 v kategorii významný počin v oblasti poskytování veřejných knihovnických a informačních služeb. Toto ocenění získal projekt Knihovna Na Křižovatce.

Cenu z rukou Ministerstva kultury České republiky získala knihovna za svůj počin pobočky Křížová 24 zvané Na Křižovatce, která má charakteristický provoz, o nějž se starají studenti Masarykovy univerzity. Projekt datovaný do roku 2011 se snaží cestou partnerství, inovací a ekonomického modelu rozvíjet knihovnické a informační služby. Z pobočky, která měla být uzavřena, je nyní knihovna se vším všudy. Zajišťuje nákupy knihovního fondu, provozní náklady a údržbu a dopřává studentům prostor pro realizaci projektů.

Staňte se členy FB skupiny Život v Jihomoravském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Dalším důležitým mezníkem byla rekonstrukce prostor díky vítězství v projektu Dáme na vás, kdy knihovna dostala kvalitní soubor knih a vzdělávací programy. „Zpráva o vítězství knihovny v této prestižní soutěži mne velice potěšila. V tak velké konkurenci to považuji za mimořádný úspěch a výbornou zpětnou vazbu udělenou odborníky. Toto ocenění dokazuje, že knihovna drží krok s dobou a poskytuje svým čtenářům služby hodné 21. století.“ řekl radní pro kulturu Marek Fišer.

Křižovatka má do budoucnosti velké plány. Klade si za cíl být stále inovativním centrem s novými postupy, chystá se rozvoj open source knihovního systému Koha, sociálních inovací v knihovně, řešit se bude i téma komunitní knihovny či datové analytiky.

Knihovnou roku 2021 v kategorii základní knihovna se stala Obecní knihovna ve Statenicích, zvláštní ocenění získaly knihovny z Vysočiny a Prahy.