Nové jednosměrky v centru Olomouce ochrání chodce

OLOMOUC – Postupné zklidnění dopravy v pěší zóně v centru Olomouce je cílem projektu, který už před dvěma roky schválila Rada města Olomouce. Jeho součástí byla i úprava režimu dopravy, která má zamezit zneužívání centra města k rychlejšímu tranzitu. K této úpravě došlo v říjnu.

Právě zkracování si cesty přes Horní náměstí a další části pěší zóny je podle autorů studie jedním z faktorů, které snižují z pohledu chodců hodnotu celé zóny. Denně se jedná o desítky až stovky vozidel, která i přes časté kontroly městské policie projedou přes Horní náměstí s využitím ulic Pavelčákova, Ztracená a Ostružnická.

Staňte se členy FB skupiny Život v Olomouckém kraji a žádná zpráva vám neunikne.  Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Součástí návrhu na omezení tohoto jevu bylo i otočení jednosměrek v ulicích Ztracená a Ostružnická tak, aby se zabránilo možnosti přímého průjezdu z ulice Pavelčákovy přes Horní náměstí s výjezdem ulicí Ztracenou do Denisovy ulice. Touto trasou si dle provedeného průzkumu zkracovalo denně až 400 řidičů cestu, kterou by jinak absolvovali regulérní trasu přes třídu Svobody a ulice Legionářská, Studentská a Dobrovského.

Od poloviny října byla proto ulice Ztracená zjednosměrněna, a to ve směru od ulice Denisova na Horní náměstí. Ulice Ostružnická je jednosměrná ve směru z Horního náměstí do ulice Pekařská. Na všech směrech byly na přechodnou dobu umístěny dopravní značky s upozorněním na změnu dopravního režimu.

Součástí projektu na zlidnění dopravy v centru bylo také rozšíření pěší zóny o části ulic Zámečnická a 8. května, k čemuž došlo už v minulém roce.