Na silnicích Vysočiny začíná dneškem období zimní údržby

ilustrační foto (zdroj Novinykraje.cz / foto Tomáš Branda)

KRAJ VYSOČINA – Od pondělí 1. listopadu začíná pro silničáře období zimní údržby. Na území Kraje Vysočina to znamená dohled na 93 kilometrů dálnice D1 a 430 kilometrů silnic 1. třídy.

Zimní období dle platné legislativy začíná 1. listopadu a končí 31. března následujícího roku. Cílem zimní údržby je zmírnit závady ve sjízdnosti komunikací, které vzniknou díky povětrnostním vlivům a podmínkám, tedy způsobené zimním počasím. Doba od zjištění problémů do výjezdu prvních mechanismů nesmí být delší než 30 minut. U dálnic musí být problémy ve sjízdnosti zmírněny do 2 hodin po výjezdu strojů, u silnic 1. třídy platí lhůta 3 hodiny.

Staňte se členy FB skupiny Život v kraji Vysočina a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

Pro údržbu silnic 1. tříd je v kraji připraveno 54 sypačů, 5 sněhových fréz, 11 šípových pluhů a 18 nakladačů. Většina silnic se udržuje chemicky, tedy solankou, případně chloridem vápenatým. Pouze k údržbě necelých 7 kilometrů je používán inertní posypový materiál. Pro tyto účely je připraveno 21 170 tun soli a 11 300 tun inertního materiálu.

Na dálnici D1 provádí na území Kraje Vysočina zimní údržbu přímo Ředitelství silnic a dálnic ČR, a to prostřednictvím SSÚD Bernartice, SSÚD Velký Beranov a SSÚD Domašov. Pokud jde o techniku, mají tato střediska celkem 7 nakladačů, 30 sypačů s radlicí, 1 šípový pluh a 7 univerzálních vozidel s různým technickým vybavením – při velké sněhové nadílce například přijdou ke slovu mohutné frézy, schopné zvládnout i ty největší závěje.

V hlavní roli dispečeři

Podstatnou součástí zimní údržby silnic jsou rovněž dispečerská pracoviště. Dispečeři na stanovištích Bernartice, Velký Beranov a Domašov mají k dispozici online obrazové údaje z dohledových kamer, informace o aktuálních hodnotách ze silničních meteorologických stanic i ze snímačů umístěných přímo ve vozovkách. Součástí systému je i srážkový radar. Další dispečerská stanoviště řídí údržbu ve stanovených oblastech údržby na silnicích 1. tříd.