Zloděj zničil sochu Kryštofa na D35. Její autor, rodák z Beskyd, zahynul při autonehodě

Foto/Archiweb/Svatý Kryštof (Marius Kotrba-2004)

MORAVSKOSLEZSKÝ KRAJ / OLOMOUCKÝ KRAJ – Sochu Svatý Kryštof významného moravskoslezského sochaře, profesora Mariuse Kotrby, poničil 30. října zatím neznámý pachatel. Tuto informaci dnes oznámila veřejnosti Policie České republiky.

Nadživotní bronzová socha Kryštofa, který je patronem poutníků a cestovatelů, se šestnáct let nepřehlédnutelně vyjímala na dálnici D35 u Olomouce. Před dvěma dny z ní ale neznámý člověk odstranil plát bronzu z levého i pravého lýtka. Další kus vzácného kovu ukradl také z pravé nohy sochy.

Staňte se členy FB skupiny Život v Moravskoslezském kraji a žádná zpráva vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line

“Zloděj nařízl i další dva prsty na pravé noze. Poškodit se mu povedlo i stojnou traverzu upevňující sochu v betonovém základu, která se celá posunula o několik centimetrů směrem k dálnici,“ řekla jménem policie její mluvčí, Petra Vaňahalová. Kvůli obavám z narušení statiky pak došlo k rozhodnutí, že výtvarné dílo bude deinstalováno.

Zloděj si z místa činu odnesl několik kilogramů bronzu. Škoda byla předběžně vyčíslena na 250 tisíc korun. Pachateli za čin poškození cizí věci hrozí v případě dopadení až jeden rok vězení.

Výtvarník Marius Kotrba pocházel z Čeladné. Na sklonku svého života působil jako uznávaný vysokoškolský pedagog a vedoucí ateliéru sochařství na Fakultě umění Ostravské univerzity.

Socha Kryštofa patří ke Kotrbovým nejznámějším dílům. Stejně tak i socha Spravedlnost, která se nachází před budovou Nejvyššího správního soudu v Brně.

Shodou smutných okolností zahynul profesor Kotrba právě za volantem automobilu, když dostal v roce 2011 na služební cestě za jízdy infarkt.

Foto/PČR/Poškozená socha Svatý Kryštof