Silničáři se chystají na zimu. Počítat musí i s nedostatkem lidí kvůli covidu

Foto: ŘSD ČR

ZLÍNSKÝ KRAJ – Silničářům ve Zlínském kraji začalo 1. listopadu období zimní údržby. Kromě doplnění materiálů a přípravy strojů se vytváří rozpisy služeb. Opět totiž hrozí, že by kvůli zhoršené epidemiologické situaci mohlo dojít k úbytku zaměstnanců.

Údržbu dálnic a silnic I. třídy má na starosti zlínská správa Ředitelství silnic a dálnic ČR. Ta ve Zlínském kraji zajišťuje údržbu 386 kilometrů silnic a 20 kilometrů dálnice, přičemž od 4. listopadu přibude plně zprovozněný úsek jihovýchodního obchvatu Otrokovic. „Ve skladech již máme doplněny zásoby posypových materiálů, a to 9 000 tun soli. Aktuálně chystáme techniku. Celkově bude ve Zlínském kraji k dispozici 35 sypačů, 12 nakladačů,  3 sněhové frézy a 5 šípových pluhů a 26 traktorů s radlicemi,“ přiblížila mluvčí zlínské pobočky ŘSD Lucie Trubelíková.

Staňte se členy FB skupiny Život ve Zlínském kraji a žádná zpráva z kraje vám neunikne. Zpravodajství o nákaze koronavirem přinášíme ve speciálu Koronavirus on-line.

Kromě materiálu se chystají i plány pro případ epidemie koronaviru. „Opět připravujeme a budeme do praxe zavádět opatření k eliminaci možných personálních výpadků v souvislosti s nemocí covid-19. Například rozdělení řidičů i dispečerů na minimálně dvě skupin, které se mezi sebou nebudou potkávat. Budou probíhat dezinfekce vozidel při střídání řidičů, dezinfekce šaten, pracovišť dispečerů. Samozřejmostí je používání roušek a desinfekce rukou a tak dále,“ sdělil Tomáš Kulhánek ze společnosti AVE, která provádí údržbu silnic.

Nachystáno je i pro silnice II. a III. třídy

Pozadu nezůstává ani příprava na údržbu silnic II. a III. třídy. „Pro nové zimní období je na 13 skládkách připraveno 13 100 tun posypové soli a 18 900 tun kamenné drti. Na krajských silnicích bude letos chemický posyp uplatňován na 770 kilometrech dopravně nejzatíženějších silnic, tedy 46 procent udržovaných silnic, inertními posypy bude udržováno 913,2 kilometru, tedy 54 procent,“ uvedl mluvčí Ředitelství silnic Zlínského kraje Vojtěch Cekota.

Asi 5 procent silnic III. třídy s malým významem se v zimě neudržuje. Na úseky jsou řidiči upozorněni svislým dopravním značením.

Na zimní období je připraveno 62 sypačů pro posyp i odstraňování sněhu pluhováním, 89 traktorových radlic, 40 nakladačů a 13 kusů těžké techniky jako jsou sněhové frézy, grejdry a podobně. Při maximálním nasazení se od zimní údržby může zapojit až 313 pracovníků.