Žáky v několika okresech Středočeského kraje čeká testování

Ilustrační foto.

STŘEDOČESKÝ KRAJ – Žáci a studenti v okresech Beroun, Kolín, Praha – východ a Praha –  západ budou 8. listopadu 2021 testováni. Rozhodla o tom vládla na základě počtu nakažených v těchto okresech. S nastavením parametrů, kdy dochází k testování kraj ovšem nesouhlasí a hledá pružnější řešení.

Nyní se rozhoduje na základě týden starých dat. Hygiena reaguje na zastaralou situaci, nikoli na vývoj, který je předpokládán. Hejtmani preferují model, kdy dojde ke  zhodnocení situace vždy ve čtvrtek, testy se rozvezou během pátku a víkendu a v pondělí dojde k testování.

Dalším tématem bylo větší zapojení praktiků do očkování. “Přijali jsme usnesení, kdy žádáme praktické lékaře, aby se do očkování zapojili v co největší míře. A to zejména v této fázi, kdy je potřeba naočkovat seniory třetí posilující dávkou, která je zásadní ochranou před hospitalizací a vážným stavem. Součástí prosby k praktikům je i výzva k VZP, aby v tom krajům pomohla, s praktickými lékaři více komunikovala a poskytla jim všechny potřebné informace. Například ve Středočeském kraji je z 576 praktických lékařů zapojeno do systému očkování cca 410 z nich, ale podle nejnovějších údajů za poslední tři týdny skutečně vakcíny objednává a očkuje jen zhruba 200 praktiků,“ říká středočeská hejtmanka Petra Pecková.